FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Jeho rekonštrukcia sa odsúvala.
Zmeniť by sa to malo začiatkom júna, keď má námestie prejsť do vlastníctva mesta. Problém trvá prakticky od roku 1990, keď štát vracal samosprávam majetky. Námestie v Lučenci však ostalo v majetku štátu a mestu to spôsobovalo nemalé problémy.
"Z historického hľadiska ide o veľmi cenné námestie, ale štát nemal na jeho obnovu peniaze. Mesto zas nemohlo investovať do majetku, ktorý mu nepatrí," povedal nám prednosta obvodného úradu v Lučenci a podpredseda banskobystrického samosprávneho kraja Peter Csúsz. Práve on sa so skupinou mestských poslancov pustil do iniciatívy za navrátenie námestia do mestského vlastníctva.
"Jedinou cestou sa ukázala výmena za iný, cenovo porovnateľný pozemok," hovorí prednosta. Štát vlastní v Lučenci sklady civilnej obrany na mestskom pozemku, a práve túto možnosť mesto využilo. Po porovnaní hodnoty oboch pozemkov súdnym znalcom sa ukázalo, že cenovo sú veľmi blízko. Rozdiel medzi nimi bol 100-tisíc korún, ktoré bude mesto musieť štátu uhradiť. "Keby vyšiel rozdiel opačne a štát by musel doplácať nám, bol by už s výmenou problém. Takto by sme mali rozdiel uhradiť bez väčších problémov z rozpočtu mesta," dodal prednosta.
Po tom, čo sa centrálne námestie vráti mestu, pripravujú jeho rozsiahlu rekonštrukciu. Na námestí stojí viacero kľúčových budov mesta napríklad reduta, katolícky kostol, či Novohradské múzeum a galéria. (eta)