Brusel 6. januára (TASR) - Spoločná európska mena euro zvládla podľa všetkého bez väčších problémov zaťažkávaciu skúšku v podobe sobotňajšieho náporu kupujúcich v 12 krajinách eurozóny.
Sieť belgických super- a hypermarketov Carrefour hlásila pokojný priebeh sobotňajších nákupov. "Celá sobota prebehla veľmi dobre. Ľudia pri pokladniach boli vybavovaní plynule a nezaznamenali sme žiadne rady kvôli eurám," povedala hovorkyňa Genevieve Bruynseelsová. V obchodoch Carrefour sa podľa nej nevyskytla ani jedna porucha pokladne.
V sieti Delhaize síce zaznamenali o niečo väčšie rady pri pokladniach ako obyčajne, podľa jednej z pokladníčok v centre Bruselu to "však v žiadnom prípade nebolo nič znepokojujúce". Pokladníčky Delhaize absolvovali pred zavedením eura dôkladný tréning, aby sa zoznámili s novými peniazmi a pri vydávaní v eurách neváhali.
Hoci euro sa už v piatok stalo hlavnou menou v 12 krajinách eurozóny, pričom v novej mene prebieha podľa Európskej komisie vyše 50 percent platieb v hotovosti, v Belgicku naďalej kraľuje starý dobrý frank.
Približne 60 percent ľudí na sobotňajších tradičných trhoch v rôznych častiach Bruselu uskutočňovalo svoje nákupy vo frankoch.
Franky používajú najmä starší ľudia, ktorí majú veľké problémy zvyknúť si na novú menu. Často možno vidieť starých ľudí v obchodoch, ako si nedôverčivo prepočítavajú výdavok v eurách a žiadajú o pomoc predavačky.
Povinnou výbavou pri nákupoch sa pre nich stali malé kalkulačky na prepočítavanie cien z frankov na eurá. Starší obyvatelia sa tiež často dožadujú výdavku vo frankoch, hoci nakoniec sa musia uspokojiť s eurami.
"Business as usual" - všetko ako obyčajne, zhodnotil priebeh sobotňajších nákupov v Nemecku hovorca jednej z tamojších federácií maloobchodníkov Hubertus Pellengahr.
Marka mizne z peňaženiek ľudí a z pokladní obchodov až nečakane rýchlo. "Používanie eura sa stále zvyšuje. Množstvo ľudí už vôbec nemá marky, 70-80 percent kupujúcich platí výlučne v eurách," povedal Nils Busch-Petersen z berlínskeho združenia maloobchodov.
Väčšie problémy nehlásili ani obchodné siete vo Francúzsku, Írsku, Holandsku či Fínsku. Tam sa však niekoľko ľudí sťažovalo na grafické anomálie na desaťeurových bankovkách.
Podľa zodpovedných z centrálnej banky však isté odlišnosti na bezpečnostnom holograme bankoviek neznamenajú, že by boli chybné.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem