Moskva 6. januára (TASR) - Do atmosféry pravoslávnych Vianoc sa dnes ponorilo celé Rusko. Podľa juliánskeho kalendára, ktorého sa dodnes pridržiava pravoslávna cirkev, sa veľký pôst skončí až dnes večer.
Reformovaný gregoriánsky kalendár z roku 1582 prijalo Rusko až v roku 1918, ale pravoslávna cirkev ho odmietla. Rozdiel medzi oboma kalendármi predstavuje 13 dní.
Hlavnú bohoslužbu bude v Chráme Krista Spasiteľa v Moskve dnes večer slúžiť patriarcha moskovský a celého Ruska Alexij II. V chráme sú okrem zástupov tisícov veriacich očakávaní aj predstavitelia ruskej politickej scény a kultúrnej elity.
Na žiadnom štedrovečernom stole v Rusku by nemala chýbať kuťa - kaša z nemletej pšenice alebo ryže ochutená medom, ovocím a makom.
Podľa rôznych výskumov verejnej mienky je v kedysi komunistickom Rusku zo 147 miliónov obyvateľov dnes až 80 percent veriacich, ale bohoslužby navštevuje pravidelne iba každý 25. veriaci.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes v historickom meste Pereslavľ-Zalesskij, asi 120 kilometrov severne od Moskvy, navštívil jeden z najstarších ruských chrámov, Spaso-Preobraženskij sobor, základy ktorého pochádzajú z roku 1152.
Slávnostné liturgie prebehnú po zotmení vo všetkých fungujúcich ruských chrámoch a kláštoroch. Jednou z výnimiek však bude kostol Michaila Archaniela v čečenskom hlavnom meste Groznyj.
Za roky bojov v Čečensku značne poškodený pravoslávny kostol nemá stáleho a kňaz z ruského Stavropoľa, ktorý z vlastnej iniciatívy do Grozného dochádzal, pred časom ochorel.
V kostole s oknami založenými vrecami s pieskom bude pri sviečkach a armádnych lampášoch čítať žalmy jedna z veriacich.
Napriek početnej ruskej vojenskej prítomnosti v Groznom situácia v meste nie je plne pod kontrolou vojakov a čečenských proruských úradov. Guľky neznámych strelcov zasiahli pravoslávny kostol v Groznom naposledy v sobotu.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem