Príklad plastickej operácie nosa (vľavo) a odsávania tuku, teda liposukcie. ILUSTRAĺNÉ FOTO - ARCHÍV ČTK |
operáciu zdravotné dôvody. Išlo o drobnejšie kozmetické úpravy padajúcich viečok či odstávajúcich ušníc. Avizovaná je aj korekcia prsníkov.
STV odvysiela štyri vydania relácie a ďalšia séria sa podľa Branislava Zahradníka z STV už nepripravuje. Zahradník pripúšťa, že vzhľadom na obmedzené finančné možnosti nakoniec okrem medicínskych aspektov zobrali do úvahy aj ekonomickú náročnosť zákrokov. Primár Kliniky plastickej chirurgie ružinovskej fakultnej nemocnice Vlastibor Minarovjech, ktorý na relácii spolupracuje, sa k výberu pacientov nechcel vyjadrovať.
Ceny chirurgických zákrokov sa v jednotlivých zariadeniach líšia, v prípade zväčšovania prsníkov môže ísť o desaťtisíce. Cena samotných transplantátov je od 30- do 50-tisíc, k tomu si klient musí pripočítať cenu operácie (okolo 15-tisíc), pobytu v nemocnici (okolo 2000 za deň) a liekov. Úprava viečok je na stránke jedného súkromného zariadenia ponúkaná za 13- až 23-tisíc.
Na otázku, či je správne, ak verejnoprávna televízia platí jednotlivcom zlepšenie imidžu, Zahradník povedal, že náklady na plastické operácie budú hradiť z komerčných príjmov a nie z koncesionárskych poplatkov.
Člen Rady STV Peter Malec tvrdí, že aj prostriedky získané z podnikateľskej činnosti môže podľa zákona o STV televízia použiť len na vykonávanie svojej hlavnej činnosti, nie na plastické operácie. Podľa neho takýto typ komerčného programu na obrazovky nepatrí, pretože ide o najspornejšie relácie všade na svete, navodzujúce ideál rýchleho získania krásy. "Plastické operácie nie sú jednoznačne bezpečné," myslí si Malec.
Priame zábery z operácie by mohli podľa niektorých názorov byť aj porušením ľudskej dôstojnosti. "Aj keď dotknutá osoba so svojím účinkovaním súhlasí, musíme prípadné ohrozenie jej ľudskej dôstojnosti preverovať," povedal Andrej Holák, hovorca Rady pre vysielanie a retransmisiu.
Ružinovská Klinika plastickej chirurgie je najväčším pracoviskom na Slovensku, trinásť chirurgov urobí ročne tisíce zákrokov. Sestrička na tomto oddelení pripustila, že po odvysielaní častí televíznej relácie Zmenáreň majú na oddelení "nával". Zahradník však nepripúšťa, že by malo ísť o reklamu konkrétneho chirurga či pracoviska, ktoré s televíziou na programe spolupracuje.
"Medializácie plastickej chirurgii pomáhajú, ale aj ubližujú, často totiž ide o prípady skôr pre psychológa ako pre plastického chirurga," myslí si plastický chirurg Gabriel Maršal. Plastického chirurga Jozefa Fábryho naopak potešilo, že plastická chirurgia sa medializuje. "Ak je to urobené triezvo, je to v poriadku. O rizikách zákrokov však treba informovať, je to povinnosť každého plastického chirurga."
Fábry nie je zástancom priamych záberov z ľubovoľných operácií. "Nepovažujem to za potrebné, pre pacientov je dôležitý výsledok, nie priebeh, môže ich to aj odradiť." Neočakáva, že by relácia Zmenáreň priniesla radikálny zlom vo vnímaní plastickej chirurgie. "Ľudia, ktorí sú odhodlaní, na operáciu pôjdu tak či tak, nejaké percento pod vplyvom televízie môže pribudnúť, ale aj odpadnúť," myslí si.
FOTO |