KOŠICE, 19. apríla (SITA) - Dvanástim knihovníkom z Košického kraja odovzdal ocenenia košický župan Rudolf Bauer. Ocenenie im udelil za prínosnú prácu pri príležitosti Svetového dňa kníh, ktorý UNESCO vyhlásilo na 23. apríla a Týždňa slovenských knižníc vyhláseného Slovenskou asociáciou knižníc na 18. - 25. apríla. Agentúru SITA informovala hovorkyňa KSK Soňa Jakešová.
Rudolf Bauer vyzdvihol úlohu a činnosť knižníc a knihovníkov vo verejnom a spoločenskom živote, keď súčasnosť kladie na nich nové nároky a požiadavky. Knižnice pôsobia nielen ako klasické knižničné pracoviská, ale stávajú sa aj dôležitým informačným uzlom a centrom vzdelávania.
Na území Košického samosprávneho kraja pôsobí päť regionálnych knižníc so 126 zamestnancami, 24 mestských a vyše 400 obecných knižníc s dobrovoľnými knihovníkmi. Na základe Zmluvy medzi KSK a Slovenskou národnou knižnicou v Martine pristúpili verejné knižnice KSK k programu VIRTUA v rámci projektu Knižnično-informačného systému 3. generácie a spoločne spravovaný server. V roku 2004 začala Spišská knižnica rekonštruovať svoju budovu, pričom celkovo má byť preinvestovaných takmer 15 mil. Sk. O financovanie rekonštrukcie sa KSK projektom úspešne uchádzal o prostriedky z EÚ v rámci Operačného programu základná infraštruktúra. KSK v súčasnosti pripravuje premiestnenie Zemplínskej knižnice Trebišov do vyhovujúcejších priestorov. Rekonštruovaná bola Gemerská knižnica v Rožňave, ktorá tiež získala grant na ochranu knižného fondu. Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach pripravila projekt napojenia na sieť SANET, ktorý má byť realizovaný v tomto roku v súlade s celoslovenským programom elektronizácie knižníc.
V histórii a podmienkach SR majú knižnice dlhoročnú tradíciu a významný podiel na rozvoji vzdelanosti obyvateľstva, najmä mladej generácie. Ich začiatky sú v časoch vydania 1. knihovníckeho zákona v roku 1919.