Kardinálom z 52 krajín a piatich kontinentov sa prekvapivo podarilo zvoliť pápeža už na druhý deň. Najväčším prekvapením konkláve je, že pápežom sa stal najväčší favorit, čo nebýva zvykom. Naposledy sa v roku 1978 stal pápežom Karol Wojtyla, ktorého za nového rímskeho biskupa netipoval nikto.
Potom, ako jeho meno oznámili podľa tradície z balkónu Baziliky svätého Petra, predstúpil Ratzinger pred dav ľudí, aby na začiatok svojho pontifikátu požehnal mestu a svetu (Urbi et Orbi). Prítomní pútnici ho odmenili potleskom a vyvolávaním: "Benedetto, Benedetto!"
"Drahí bratia, drahé sestry, po veľkom pápežovi Jánovi Pavlovi II. páni kardináli zvolili mňa - jednoduchého, skromného služobníka vinice Pána," povedal nový pápež desaťtisícom veriacich.
Konzervatívna budúcnosť
Zvolenie kardinála z Bavorska znamená, že katolícka cirkev bude pokračovať v konzervatívnom duchu ako za Jána Pavla II. Progresívne krídlo si na svoj čas ešte bude musieť počkať.
V prvý deň konkláve práve Ratzinger celebroval omšu za voľbu nového pápeža, v ktorej odsúdil "diktatúru relativizmu". Jeho reč talianske médiá označili za manifest, ktorým sa bude riadiť v prípade, že ho zvolia.
Ratzinger s Jánom Pavlom II. spolupracoval na dokumentoch, ktoré striktne odsúdili "liberalizáciu" teológie, ktorá je populárna v najrýchlejšie sa rozširujúcej katolíckej komunite v Latinskej Amerike.
Porážka liberálov
Zvolenie bývalého mníchovského arcibiskupa a dlhoročného prefekta Kongregácie náuky o viere, ktorá je nasledovníkom obávanej inkvizícvie, znamená, že liberálnejší kardináli, ktorí sú ochotní odobriť napríklad používanie kondómov v súvislosti s epidémiou AIDS alebo vstup žien do kňazského povolania, sú v menšine. Potvrdili sa teórie analytikov, že novým pápéžom sa stane človek blízky Jánovi Pavlovi II. Karol Wojtyla zo 115 kardinálov voliteľov nenominoval len dvoch. Pred konkláve sa však veľa hovorilo aj o tom, že Ratzinger má početnú skupinu odporcov.
Vo Vatikáne uznávaný
Ratzinger sa stal už ôsmym nemeckým pápežom. Naposledy mali Nemci pápeža pred 480 rokmi. Napriek tomu nie je Ratzinger doma populárny. Väčšine jeho krajanov, s výnimkou Bavorov, jeho konzervatívne názory prekážajú. Vo Vatikáne sa naopak teší veľkej podpore. Ako pravdepodobného pápeža ho označil aj slovenský kardinál Jozef Tomko, ktorý pôsobí v hlavnom sídle katolíckej cirkvi niekoľko desaťročí.
Ťažká úloha
Nového pápeža Benedikta XVI. čaká neľahké obdobie. V čase, keď v západnom svete čoraz menej ľudí chodí do kostolov, bude musieť preklenúť priepasť medzi liberálnym a konzervatívnym svetom tak, aby nestratil veriacich ani z jednej a ani druhej strany. Svet sa od éry Jána Pavla II. zmenil. Odmietaním modernej tváre môže podstatnú časť veriacich odradiť. MIREK TÓDA
Záver konkláve
09.00 - V Sixtínskej kaplnke začali dve dopoludňajšie kolá volieb nového pápeža. Druhý deň volebného zhromaždenia sa už predtým začala ranná modlitba kardinálov.
12.00 - Nad Sixtínskou kaplnkou sa objavil čierny dym ako signál, že pápež dopoludnia zvolený nebol.
16.00 - Začalo sa odpoludňajšie hlasovanie.
17.50 - Nad Sixtínskou kaplnkou sa objavil biely dym ako signál, že zvolili nástupcu zosnulého Jána Pavla II.
18.04 - Zvolenie nového pápeža potvrdil vatikánsky zvon.
18.43 - Čílsky kardinál Jorge Medina z balkóna Baziliky svätého Petra oznámil, že novým pápežom sa stal nemecký kardinál Joseph Ratzinger, ktorý sa rozhodol pre meno Benedikt XVI.
18.48 - Pápež Benedikt XVI. sa objavil na balkóne Baziliky svätého Petra a prvýkrát udelil požehnanie mestu a svetu. (čtk)