ILUSTRAČNÉ FOTO - LÁSZLÓ KISS
Bez ohľadu na to, ako atraktívne vyzeráme, nosíme v sebe množstvo odpadu.
Ak ste nerobili počas zimy pravidelnú očistu organizmu, zabúdate na zeleninu, ovocie, nedodržiavate pitný režim, váš organizmus môže byť zaťažený až piatimi kilogramami tvrdých zlúčenín.
"Odpad sa hromadí najskôr v črevách, v krvi, cievach, chrupavkách kĺbov, skrátka všade vrátane lymfatického systému a pokožky," hovorí MUDr. Alexander Fesenko z bratislavského Centra prevencie zdravia.
"Výnimky neexistujú," vyhlasuje rezolútne a vyratúva nepríjemný inventár nášho organizmu: "Predstavte si, že váš srdcový sval je doslova dopichaný kryštálikmi kyseliny močovej, obaľuje ho množstvo tuku, žlčovody máte upchaté cholesterolom, v žlčníku kamene a hlien, piesok v obličkách a kĺby plné minerálov." Nepríjemná predstava, však?
Kedy je čas na čistenie
Čistenie organizmu od toxických látok sa odporúča vždy, keď sa dostaví pocit plnosti a organizmus už dáva signál, že viac živín spracovať nevládze. To je vtedy, keď nás bolí hlava, cítime sa unavení, ľahko chytíme každý bacil a vyrážky.
Už tradične celé stáročia sa odporúčajú pôsty a čistenie organizmu v čase, keď sa menia ročné obdobia. Vtedy je organizmus najnáchylnejší na ochorenia. Najdôležitejší je jarný pôst, v zime si totiž dožičíme najviac mastných a ťažkých jedál a menej pohybu. Platí tiež nepísané pravidlo, že čím dlhšie a intenzívnejšie sme si "užívali", tým dlhší a intenzívnejší by mal byť jarný pôst.
Aký spôsob čistenia si vybrať
Rôzni lekári majú na hladovky rôzne názory. Niektorí sú tolerantnejší, iní zásadne proti, ďalší ich, naopak, vrelo odporúčajú. Všeobecne platí, že pôst aj detoxikácia sú vhodné len pre dospelých ľudí bez vážnejších zdravotných problémov. Ak máte nejaké pochybnosti, konzultujte ich s lekárom.
Existuje viacero postupov a možností ako podporiť prečistenie svojej telesnej schránky.
Ponúkame vám niekoľko tipov, skúste si vybrať.
Najmenej rizikový postup
MUDr. Alexander Fesenko, predstaviteľ čínskej medicíny, ponúka niekoľko najmenej rizikových zásad očisty:
Spočívajú v tom, že množstvo zeleniny musí dva- až trikrát prevyšovať iné druhy jedla. Výhodnejšie je jesť ovocie vcelku, pretože obsahuje aj vlákninu potrebnú pre črevá. Koreňovú zeleninu treba krátko tepelne spracovať, listovú zeleninu a vňať použiť za surova, avšak predtým opláchnuť prevarenou vodou.
Očistu čriev od nánosov a hlienov dosiahneme konzumáciou ľanového semiačka. Jednu polievkovú lyžicu namočíme na 24 hodín a potom zjeme.
Očistu organizmu od minerálov úspešne dosiahneme každodenným jedením päť dní namočenej ryže alebo surovou šťavou zo zemiakov, zeleru a kalerábu.
Očista krvi sa dosiahne zmesou štiav z cvikly, mrkvy a čiernej reďkovky.
Vyčistiť lymfu dokážeme nalačno požitím grepovej alebo citrónovej šťavy zriedenej s vodou.
Ak vydržíte aspoň 10 - 14 dní jesť čisté prírodné potraviny a vylúčite všetky spracované jedlá a pochutiny, začnú vo vašom tele prebiehať metabolické procesy, ktoré ho zbavia škodlivých a nepotrebných látok.
Odľahčovací deň podľa holywoodskych hviezd
Dodržiavanie hladovky jeden deň v týždni nie je len výmysel filmových hviezd, ale aj užitočný návyk. Odporúča ju aj väčšina lekárov. Nemusíte však hladovať úplne. Jedna z najznámejších a najúčinnejších odľahčovacích kúr spočíva v dodržiavaní buď zeleninového, alebo ovocného pôstu. To znamená, že v určený deň sa na vašom jedálnom lístku objaví iba ovocie alebo zelenina v prírodnej a neupravenej forme doplnené množstvom tekutín. Ak vám nevyhovuje ovocie a zelenina, zvoľte ryžový alebo vločkový deň - jedzte iba varenú ryžu alebo vločkový odvar. Na jednodňovú očistnú kúru je najlepšie vybrať si taký deň, keď to určite zvládnete bez stresu.
Treba sa pripraviť aj na to, že po prvých troch hodinách bez tradičnej kávy, cigarety či sladkostí príde prvá kríza, ktorá sa bude v pravidelných polhodinových intervaloch vracať.
Dožičte si teplé kúpele, teplú sprchu, saunu a dôkladnú masáž pokožky kefou, zvýši sa tak vylučovanie škodlivých látok.
Klasický pôst (pre náročnejších)
Ak sa rozhodnete pre klasický pôst, musíte dodržiavať určité pravidlá.
Pre začiatočníkov sa odporúča kombinovať 12-hodinový pôst s jedlom, alebo na začiatku jesť len jedno jedlo denne. Pri najprísnejšom pôste sa prijíma len voda, pri miernejšom môžete popíjať aj bylinné čaje a ovocné šťavy.
Dôležité je, aby prechod na pôst bol postupný. Mala by mu predchádzať niekoľkodňová detoxikačná diéta, počas ktorej sme vylúčili alkohol, kávu, fajčenie a ťažké mastné jedlá. Pôst by mal trvať maximálne jeden až tri dni.
Len tí naozaj skúsenejší môžu jeho trvanie predĺžiť. Opätovný prechod na tuhú stravu by mal byť tiež postupný. Začať treba opatrne, zvoliť rôzne obilninové či ovosné kaše, jedlo treba dôkladne rozžuť a premiešať so slinami, sortiment jedál sa odporúča rozširovať len postupne. Ak chcete, aby bol pôst účinný, nalaďte sa pozitívne, pohoda bez stresov je neoddeliteľnou súčasťou pôstu.
Očistný poldeň
Ak máte pocit, že by ste nevydržali celý deň bez jedla, skúste inú alternatívu - zostaňte bez jedla aspoň pol dňa - od popoludnia do nasledujúceho rána. Počas diétneho poldňa pite len vlažnú vodu bez bubliniek.
Ako šarapatia toxíny
Toxíny sú látky, ktoré majú nepriaznivý vplyv na zdravie. Do organizmu sa môžu dostať s potravou, vdychovaním alebo cez kožu. Toxíny vznikajú aj v organizme pri bežnej činnosti. Preto ich treba z organizmu pravidelne vylučovať. Ak sa naruší rovnováha príjmu a výdaja, môžu sa prejaviť príznaky celkovej intoxikácie organizmu: únava, bolesti hlavy, prechladnutie, malátnosť, alergie a podobne. Cieľom detoxikácie je očistiť organizmus od škodlivých látok a návrat všetkých funkcií do normálu. Počas detoxikácie zhodíme aj nejaké to kilo navyše.
Čo nás môže prekvapiť
Ak je organizmus plný toxínov, počas detoxikácie či pôstu sa môžu prejaviť bolesti hlavy, podráždenosť, slabosť, únava, fonofóbia, teda precitlivenosť na zvuky, zhoršenie spánku, závraty. Nie je to nič nezvyčajné, tak sa neľakajte a vydržte. Pripravte sa aj na to, že neprítomnosť návykových látok, ako sú napríklad káva alebo cukor, môže počas prvého týždňa spôsobiť bolesti hlavy a poruchy koncentrácie.
Čo nejesť pri detoxikačnej kúre
Alergizujúce potraviny: mlieko, vajíčka, vnútornosti, červené mäso, vyprážané jedlá, rafinovaný cukor.
Čo piť pri detoxikácii a pôste
Vhodná je filtrovaná voda alebo voda z vodovodu, aspoň 10 pohárov denne - dva litre. Chlórovanú vodu je dobré nechať odstáť. Príjem vody pomáha odplavovať toxíny. Nepite bublinkové minerálky a najmä nápoje s obsahom cukru a chemikálií. Vhodné sú aj ovocné šťavy, riedené vodou. Odporúčajú sa aj bylinné čaje podporujúce čistenie, harmanček, mäta, žihľava, púpava, breza a iné. Podporné účinky na čistenie organizmu má aj petržlen a cesnak.
Vhodné doplnky výživy
Vláknina, olivový olej, jablkový ocot, morské riasy, antioxidanty: vitamín A, E, C a selén, B-komplex, vápnik, horčík a zinok. Acidofilné baktérie môžu pomôcť obnoviť črevnú flóru.
Detoxikácia pod dohľadom odborníka
Ak si nie ste istí, či by ste to zvládli sami, môžete zájsť do niektorého súkromného centra zameraného na prevenciu. Stojí to však viac času a peňazí. Existujú aj špeciálne detoxikačné centrá, kde vám vypracujú toxickú mapu organizmu, určia postup detoxikácie a odporučia potrebné preparáty a kúry. Na úspešné zvládnutie sú potrebné aspoň tri návštevy v detoxikačnom centre. Môže ísť o mechanickú očistu, črevnú sprchu, výplachy, rozpustenie a vylúčenie toxínov pomocou rôznych bylín či preparátov.
Listy medvedieho cesnaku majú podobné použitie ako klasické strúčky cesnaku. Výborný je pri čistení obličiek, pri problémoch ústnej dutiny, používa sa pri zápaloch dýchacích ciest, dokáže tlmiť brušné bolesti. Taktiež upravuje krvný tlak.