Bratislava 24. apríla (TASR) - Najpokutovanejšou televíziou sa v roku 2004 stala verejnoprávna STV, ktorej Rada pre vysielanie a retransmisiu uložila pokuty v súhrnnej výške 1,4 milióna korún.
Za porušenie zákona o vysielaní a retransmisii dostala STV päť upozornení na porušenie zákona a 13 pokút. V porovnaní s rokom 2003 pokuty pre STV narástli o 10 000 korún. Na prvej priečke STV vystriedala TV Markízu, ktorá v roku 2003 dostala pokuty za 1,46 milióna korún. Markíza sa "polepšila", a tak má za minulý rok zaplatiť "iba" 120 000 korún. Rada jej uložila deväť upozornení na porušenie zákona, dve pokuty a dve povinnosti odvysielať na obrazovke oznam o porušení zákona zo strany TV. Naopak TV JOJ, ktorá v roku 2003 dostala pokuty za 190 000 korún, má za minulý rok zaplatiť niekoľkonásobne viac - 860 000 korún. JOJ-ku rada sedemkrát upozornila na porušenie zákona a 10 krát pokutovala.
V roku, kedy STV spustila Nový začiatok, štvornásobne stúpol počet sťažností na verejnoprávnu televíziu. K najvýraznejším problémom vysielania STV v roku 2004 patrilo dodržiavanie povinností ochrany maloletých v nadväznosti na uplatňovanie Jednotného systému označovania programov. Rada tiež dostala sťažností na vysielanie reklamy v STV, čo súviselo najmä s vysielaním hokejových majstrovstiev sveta 2004 a prerušovaním programov Svadba snov a Slovensko hľadá SuperStar.
Predseda Rady STV Miroslav Kollár hovorí, že sa rada pokutami zaoberá kontinuálne. "Pracujeme na tom, aby sme minimalizovali možnosti, pre ktoré môže byť STV sankcionovaná," uviedol pre TASR. Myslí si, že počet podaní však aj tak bude voči STV narastať. "To, že je STV najpokutovanejšia, vnímam troška aj ako tlak na STV. Treba to brať aj v kontexte vývoja slovenského televízneho trhu," dodáva. Proti veľkej - polmiliónovej pokute za prerušovanie SuperStar reklamou sa STV odvolala. O tom, či STV mohla prerušovať reláciu reklamou, rozhodne Najvyšší súd SR. Až do jeho rozhodnutia mohla STV prestať rozdeľovať reláciu reklamou, potom by jej už ďalšie pokuty nehrozili. STV zvolila druhú možnosť. "Keby náhodou STV nepokračovala v rozdeľovaní reklamou a najvyšší súd by zrušil rozhodnutie licenčnej rady, mohla by rada brať generálneho riaditeľa na zodpovednosť za to, že nevyužil všetky možnosti na získanie príjmov z reklamy," hovorí o riziku prvej možnosti Kollár. Ak však NS SR potvrdí rozhodnutie Rady pre vysielanie a retransmisiu, bude to pre STV znamenať finančnú záťaž.
Celkovo televízie porušili v roku 2004 zákon v 57 prípadoch. Rozhlasové stanice a rádiá rešpektujú zákony oveľa viac ako televízie. Rada rádiám uložila päť upozornení na porušenie zákona a tri pokuty v celkovej výške 155 000 korún. Rada dostala aj sťažnosti na Slovenský rozhlas, uznala ich však za neopodstatnené.
Údaje zverejnila Rada pre vysielanie a retransmisiu vo svojej výročnej správe.