Bratislava 1. mája (TASR) - Poslanci chcú zrušiť pokutu vo výške 5 miliónov korún pre súkromné vysoké školy, ktorá bola v platnosti len od februára tohto roku. Mala zabrániť, aby poskytovali vysokoškolské štúdium inštitúcie, ktoré na to nemajú štátny súhlas.
Poslankyňa Beáta Brestenská (ANO) však tvrdí, že v súčasnom znení je pokuta v rozpore s európskym právom. "Ohrozuje to navyše aj činnosť verejných vysokých škôl," dodala. Možnosť sankcie sa podľa nej totiž vzťahuje aj na právnické osoby, kde vysokoškoláci absolvujú napríklad laboratórne cvičenia.
Poskytovanie vysokoškolského štúdia súvisí s dlhodobým problémom vysokoškolákov, a to s poplatkami za externé štúdium. Keďže tie sú protizákonné, vysoké školy sa snažia podľa ministra školstva Martina Fronca využívať partnerské organizácie. Fronc podal v tejto veci 16 trestných oznámení, doposiaľ boli všetky neúspešné.
Aj Brestenská považuje túto situáciu za problematickú - v možnostiach postihovať takéto inštitúcie vidí "určité vákuum". "Ak parlament neschváli zákon o študentských pôžičkách, ktorý by poplatky legalizoval pri oboch formách štúdia, bude v tomto smere potrebné prijať zmeny," dodala. Návrh na zrušenie pokuty predkladajú okrem Brestenskej aj jej stranícki kolegovia Jirko Malchárek, Vlastimil Ondrejka a Erzsébet Dolník zo Strany maďarskej koalície. Ministerstvo školstva sa podľa hovorkyne Moniky Murovej diskusii o zrušení pokút nebráni.
V máji budú poslanci Národnej rady SR rozhodovať nielen o tejto novele vysokoškolského zákona, ale aj o čiastočnom spoplatnení vysokých škôl. Ide o tretí pokus ministra Fronca presadiť zákon o študentských pôžičkách v parlamente. Opoziční poslanci sa však chystajú šéfovi rezortu školstva vysloviť nedôveru.