Autori novej koncepcie, vedeckí pracovníci Slovenskej národnej knižnice v Martine Mišo A. Kováč a Augustín Maťovčík predovšetkým sprehľadnili a doplnili dokumenty v takzvanej Puškinovej izbe. Poskytuje komplexný prehľad o živote a tvorbe tohto významného ruského básnika. Pribudli nové exponáty aj v miestnostiach, kde žili príbuzní jeho manželky, predovšetkým sesternica Natália Ivanovna Ivanovová, ktorá sa neskôr vydala za Gustáva Ffriesenhofa a členovia panovníckej rodiny Oldenburgovcov. Novou súčasťou expozície je izba prekladateľov. Predstavujú v nej všetkých slovenských prekladateľov Puškinových básní. Od Pavla Jozefa Šafárika a štúrovcov po súčasníkov, medzi ktorých patrí aj Milan Rúfus.
Podľa slov riaditeľky múzea Heleny Filipovej, Rekonštrukcia expozície a získanie nových artefaktov si vyžiadalo náklady viac než pol milióna korún. Podarilo sa im napríklad zakúpiť nových osem obrazov, ktoré Natália v Brodzanoch namaľovala. V obývacej izbe sa nachádzajú portréty Puškinovej manželky i jeho detí. Pribudol dobový nábytok a takisto izba slúžky.
Básnik Puškin však Brodziansky kaštieľ, kde sa múzeum nachádza, nikdy nenavštívil. Z Ruska sa totiž počas svojho pomerne krátkeho života (1799-1837) nikdy nevzdialil. Často tam však prichádzala na návštevu jeho manželka a deti. Na drevených zárubniach dverí sú dodnes zachované zárezy, podľa ktorých merali ako Puškinove deti rástli. Puškinovo múzeum je jediné svojho druhu mimo územia Ruska.