KDH: Rovnaký prístup ku všetkým vysokoškolským študentom
BRATISLAVA 9. januára (SITA) - Rovnaký prístup ku všetkým študentom v súvislosti so zavedením poplatkov za vysokoškolské štúdium bude presadzovať Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Ak počas prerokovania nového vysokoškolského zákona v Národnej rade SR n
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ezíska podporu ich návrh na spoplatnenie interného i externého štúdia za predpokladu podpory študentov pôžičkami a sociálnymi štipendiami, tak kresťanskí demokrati nepodporia vládny návrh spoplatniť len externé štúdium. Ako vyhlásil dnes pred novinármi štátny tajomník Ministerstva školstva (MŠ) SR a zároveň expert KDH pre školstvo Martin Fronc, takýto krok by bol nespravodlivý voči študentom v externej forme štúdia. "Potom už budeme radšej za bezplatné štúdium," podotkol. Zároveň však odmietol označiť zákon o vysokých školách (VŠ) za ľavicový a nereformný.
Podľa predstaviteľov KDH vysokoškolský zákon je výsledkom práce odborných komisií a komunikácie s akademickou obcou. Reformné zmeny v oblasti vysokého školstva zabezpečia medzi inými napr. ekonomickú slobodu VŠ pre organizáciu štúdia, súťažné prostredie pre študentov i pedagógov a posilnenie inštitútu akreditácie. Počas diskusie o novom vysokoškolskom zákone v parlamente KDH však navrhne aj ďalšie zmeny, napr. diverzifikáciu univerzít zavedením inštitútu výskumnej univerzity. "Výskumná univerzita vznikne z inštitútu, ktorý dosiahol vynikajúce výsledky v oblasti výskumu a prípravy doktorandov," zdôraznil Fronc. Osobne sa domnieva, že prostriedky na výskum sa budú postupne zvyšovať.
KDH podporuje vládny návrh zákona o vysokých školách o prerozdelení kompetencií medzi univerzitou a fakultami. Podľa Fronca totiž návrh zákona hovorí o uzatváraní pracovnoprávnych vzťahov dekanov v rozsahu určenom štatútom verejnej vysokej školy. "Pokiaľ by otázka právnej subjektivity fakúlt mala byť príčinou zlyhania prijatia vysokoškolského zákona a to aj v dôsledku rôznych lobingov zo strany fakúlt či univerzít, bolo by to vysvedčením hanby, vystavené pre samotnú akademickú komunitu," upozornil Fronc. Ako poznamenal, tento problém zďaleka nie je to, čo je podstatné v samotnom zákone o vysokých školách. Zároveň dodal, že KDH je aj za zabránenie poskytovania vysokoškolského vzdelávania inými ako vysokoškolskými inštitúciami.