Ekonomika

Zníženie ratingu

Londýnska ratingová agentúra IBCA minulý týždeň znížila hodnotenie Českej republiky zo stupňa A- na stupeň BBB+. Agentúra zdôvodnila zníženie stupňa nízkym tempom reforiem vo finančnej sfére a v podnikoch. Agentúra vyhlásila, že za problematické oblasti v ČR považuje politickú stabilitu, vývoj miezd vo verejnom sektore a situáciu okolo investičných fondov, všetky pozorne sleduje. Česká republika sa dostala v hodnotení od IBCA za Slovinsko, ale je stále pred Poľskom a Maďarskom a Slovenskom. Iné významnejšie ratingové agentúry Standard & Poor's a Moody's potvrdili svoje doterajšie hodnotenie ČR. Dávnejšie sa objavili dohady o možných masívnych investíciách amerických korporácií Intel a General Motors v ČR. Riaditeľ agentúry Czechinvest Ján Amos Havelka povedal, že možnosť investícií týchto korporácií nie je posledným znížením ratingu ohrozená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dlhy FNM sa stabilizovali

FNM ČR má ešte privatizovať 634 akciových spoločností s celkovou nominálnou hodnotou 194 mld Kč. V mnohých spoločnostiach treba predať už len minoritné podiely z vlastníctva FNM. V uvedenom počte je aj 42 spoločností označených ako strategické, o ich privatizácii musí rozhodnúť vláda. Sem patria 4 veľké banky, uhliarske spoločnosti, hutnícke spoločnosti v Ostrave, energetické spoločnosti a niektoré ďalšie. Predseda FNM ČR Roman Češka konštatoval, že situácia vo vymáhaní pohľadávok FNM sa stabilizovala, lebo fondu nevznikajú nové pohľadávky. Potom čo vedenie fondu prevzal Češka, fond začal koncipovať kúpne zmluvy tak, že ak nadobúdateľ majetku mu neplatil, majetok musel vrátiť. Takýto postup teraz hrozí manažérskej spoločnosti Kenap, ktorá v roku 1996 sprivatizovala Královopolskú, a.s. Brno, a zaplatila za ňu iba prvú splátku. FNM eviduje celkom pohľadávky po lehote splatnosti iba za 5 mld Kč. Sem patria napr. Poldi Kladno, Elektroodbyt Praha a ďalšie. Túto kategóriu pohľadávok FNM vymáha v konkurznom konaní.

SkryťVypnúť reklamu

Záujem o Radegast

Tretí najväčší pivovar v ČR - Pivovar Radegast, a.s., nedávno ovládla holandská spoločnosť IMP Finance, vlastní 57 % akcií tohto pivovaru. Banka IPB vyhlásila, že pre IMP odkupuje akcie tohto pivovaru za cenu 4600 Kč. Pivovar Radegast bol privatizovaný v prvej vlne kupónovou metódou. Počas tohto roka sa stupňuje úsilie britskej pivovarskej spoločnosti Bass a Nomury ovládnuť tento pivovar. Nedávno spoločnosť IMP kupovala balíky akcií Radegastu od veľkých investorov po 6200 Kč, spoločnosť Bass ponúkala vyššiu cenu.

Privatizácia ústavu

Česká vláda schválila privatizáciu Výskumného ústavu antibiotík a biotransformácií, s.p., v Roztokách pri Prahe. Tento ústav je neslávne známy zneužívaním jeho produktu - efedrínu, ktorého sa tu ročne vyrobí 150 ton. Ústav vyrába infúzne roztoky a iné liekové substancie. Minulý rok vykázal obrat 590 mil. Kč, zamestnáva 500 ľudí. Ústav získa zamestnanecká spoločnosť. Privatizácia ústavu sa ťahá od roku 1992, vláda čakala na sprísnenie zákona o omamných látkach. Niektorí členovia vlády nesúhlasili s privatizáciou ústavu, lebo sa domnievali, že keď bude vo vlastníctve štátu, nebudú ťažkosti s krádežami efedrínu.

SkryťVypnúť reklamu

Majiteľ pre Lidové noviny

Noviny známe od čias prvej ČSR - Lidové noviny majú zasa zmeniť majiteľa. V súčasnosti ich vlastní švajčiarsko - nemecká spoločnosť Ringier - Springer BV, ktorá ich chce predať. Tieto noviny vychádzajú ako denník od apríla 1990, dosiahli náklad až pol milióna výtlačkov a potom začali klesať. V novembri bol náklad týchto novín okolo 61 tisíc predaných výtlačkov. Domáci vydavateľ ich nedokázal vydávať pri vzrastajúcich nákladoch na papier, tlač a prevádzku redakcie, preto ich koncom roka 1993 predal spoločnosti Ringier.

Autor: jv

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 745
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 054
  3. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 920
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 673
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 467
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 859
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 615
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 302
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu