V sobotu a nedeľu 15. a 16. novembra sa konali v Podlužanoch hody, ktoré boli slávnostnejšie ako v minulých rokoch. Za účasti arcibiskupa a metropolitu Slovenska Jána Sokola, farárov z okolitých farností, starostov okolitých obcí sa v miestnom Kostole sv. Alžbety konala slávnostná omša, v rámci ktorej arcibiskup vysvätil obnovený kostol a symboly obce (erb, pečať a zástavu). Prvé zmienky o Podlužanoch pochádzajú z roku 1275. História hovorí, že na miestach dnešného kostola stála kaplnka. Zmienka o nej pochádza z roku 1255, čo je najstarší písomný údaj o obci. To znamená, že Podlužany si až v roku 2005 pripomenú 750. výročie prvej písomnej zmienky. Pôvodne patrili služobníkom hradu Tekov, od roku 1388 hradnému panstvu Levice. Už v roku 1601 tu jestvovala organizovaná obecná správa s vlastnou kancelárskou činnosťou. Pôvodné pečatidlo sa nezachovalo, našli sa však odtlačky ďalšieho pečatidla z roku 1712. Zaujímavý je kruhopis pečatidla: Polusani založení chrámu na Alsbe(tu). Už v 16. storočí bolo totiž zvykom uvádzať kompletný dátum vyhotovenia pečatidla. Podľa kruhopisu pečatidlo Podlužian vzniklo na sviatok sv. Alžbety 19. novembra 1712 na pamiatku patrónky kostola. Historickým znakom obce je poľnohospodársky motív - vyjadruje hlavný zdroj obživy miestneho obyvateľstva. Rameno, ktoré drží klasy, je pravdepodobne prevzaté z erbu niektorého šľachtického rodu, ktorý tu uplatňoval zemepánske práva pred rokom 1712. Neskôr mala obec aj ďalšie symboly, ale obecné zastupiteľstvo na odporučenie heraldikov sa rozhodlo prijať staršiu verziu.
POHRONIE, Levice
Evanjelické centrum zatiaľ v nedohľadne
Hoci bol základný kameň Zborového centra evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku na ulici Fraňa Moju v Nitre posvätený už 26. decembra 1995, výstavba ešte stále nie je ukončená. Na bohoslužobné účely dodnes slúži nitrianskym evanjelikom kostol reformovanej cirkvi, ktorý sa však v dôsledku narušenej statiky ocitol v zlom technickom stave a okrem bezpečnostného hľadiska je nevyhovujúci aj kapacitne. Ako nás informoval kaplán Jozef Maslín, nové centrum bude okrem chrámu a fary pozostávať aj zo zborového domu, v ktorom by mala byť zriadená klubovňa pre mládež, knižnica a predajňa duchovnej literatúry. Na našu otázku, čo brzdí práce, J. Maslín odpovedal: "Je to samozrejme nedostatok financií. Podľa pôvodného plánu sme rátali s investíciami vo výške 27 miliónov korún. Na začiatku 90. rokov, keď sa stavba začínala projektovať, bolo 75 percent prostriedkov na výstavbu chrámov hradených zo štátneho rozpočtu, s čím sme rátali aj my. Legislatíva sa však zmenila a zo štátneho rozpočtu sme napriek našim opakovaným žiadostiam doteraz nedostali ani korunu."
NITRIANSKY HLÁSNIK
Dane z nehnuteľností sa nezvýšia
Vo štvrtok sa uskutočnilo pravdepodobne posledné tohtoročné zasadnutie mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici. Poslanci vzali na vedomie správu o plnení rozpočtu mesta za prvých deväť mesiacov roka a o plnení finančných plánov mestom zriadených organizácií. Príjmy do rozpočtu mesta boli na konci tohto obdobia splnené na 57,5 percenta a výdavky bez 82 bytov na Moyzesovej ulici na 66,8 percenta. Program tvoril aj návrh rozpočtového provizória mesta na prvý štvrťrok 1998. Rozpočtové provizórium, ktoré je koncipované ako vyrovnané, do marca ráta len s nevyhnutnými výdavkami. V návrhu všeobecne záväzného nariadenia o dani z nehnuteľnosti na území mesta nezvýšilo mesto daňovú povinnosť poplatníkov z radov fyzických ani právnických osôb, ktoré sú momentálne na úrovni približne jednej tretiny najvyššej možnej sadzby.
OBZOR, Považská Bystrica