BRUSEL (ČTK) - NATO dnes (v utorok - pozn. red.) podpisuje protokoly o vstupe ČR, Maďarska a Poľska, pretože dospelo k záveru, že tieto krajiny sú pripravené splniť povinnosti spojencov. Sú to spoľahlivé demokracie s rastúcou ekonomikou a ich vojenské infraštruktúry sú lepšie, ako sa očakávalo. Spravili pokrok pri adaptovaní svojich ozbrojených síl, povedala včera na zasadnutí ministrov zahraničia Severoatlantickej aliancie americká ministerka zahraničia Madeleine Albrighová. "Verím, že časom dosiahnu vojenskú vyspelosť," vyhlásila ministerka s tým, že uzatvorenie procesu ratifikácie vstupných protokolov bude len "koncom začiatku. Budeme musieť tvrdo pracovať, aby sme zabezpečili, že sa Česká republika, Maďarsko a Poľsko plne a úspešne integrujú do našej aliancie."
Upozornila, že tri vstupujúce krajiny "súhlasili so základnou zmenou svojej národnej identity. Po desaťročia hľadali v slobodnom svete istoty a podporu vo svojom boji za slobodu a nezávislosť. Teraz prvýkrát prijímajú zodpovednosť za slobodu a bezpečnosť ostatných. Budeme sa na ne spoliehať, že budú stáť po našom boku v prípade potreby."
Ministerka má radosť, že sa aliancia zhodla na nákladoch rozšírenia. "Cena za väčšie NATO bude reálna, pretože akákoľvek zmysluplná bezpečnosť niečo stojí. Ale bude zvládnuteľná, najmä vďaka úsiliu, ktoré vynaložili budúci členovia." Varovala pred podceňovaním nadchádzajúcej ratifikácie v parlamentoch členských krajín, ktorá nie je nejako dopredu zabezpečená. "Prezident Clinton a ja sama sme intenzívne pracovali s členmi oboch politických strán v Kongrese a vieme, že ako kongresová, tak verejná diskusia bude v nadchádzajúcich týždňoch stále silnejšia."
Krajiny NATO Albrightová požiadala, aby ďalším kandidátom členstva v NATO nesľubovali nič konkrétne. "Netreba vyvolávať nádeje favorizovaním alebo predpokladať, že naše parlamenty budú vždy súhlasiť." Uchádzači musia najskôr "prekonať najvyššie prekážky reforiem", ukázať, že sú schopní splniť všetky povinnosti vyplývajúce z členstva. Nová vlna rozšírenia nastane, hovorí ministerka, nie je však zatiaľ jasné, kedy a s kým. Záväzok otvorených dverí pre všetky európske demokracie trvá a prvá vlna nebude posledná, napriek tomu "hovoriť v tejto chvíli, že možno bude ďalšie kolo, nie je omnoho lepšie, ako hovoriť nie".
NATO na madridskom summite sľúbilo ostatným kandidátom, že sa nimi bude zaoberať opäť v roku 1999. Pri interných diskusiách v aliancii nie je však na túto tému jednota názorov. Najmä Británia a Nemecko údajne odmietajú otvoriť diskusiu o príprave na prijatie Slovinska a Rumunska.
Za nevhodné a nerealistické považuje Albrightová názory, že je potrebné dať voľný priebeh rozdeleniu Bosny. Európskych členov NATO vyzvala na omnoho väčší podiel na výcviku a vyzbrojovaní bosnianskej polície a na budovaní medzinárodných policajných síl.