ok do rodiny slovenských a maďarských demokratov sa predsa len čakalo netrpezlivejšie - nielen pre spomínanú dĺžku pôrodu. Vyhlásenie vznikalo pod viacnásobným tlakom a v atmosfére, ktorá vinou vládnej koalície normálnym slovensko-maďarským vzťahom absolútne nežičí. Darí sa jej, žiaľ, udržiavať túto svojráznu balkánsku atmosféru aj v časti spoločnosti.
Preto je spoločné vyhlásenie dôležité práve dnes. Slovenskí a maďarskí demokrati nám ukázali, že demokracia je hodnotou, ktorá spája ľudí rôznych národností či vierovyznaní, ak im skutočne záleží na budúcnosti krajiny. Keď na Slovensku zvíťazí skutočná a nie fingovaná demokracia, bude to na prospech všetkých občanov - Slovákov, Maďarov i ostatných. Skutočnosť, že sa do spoločného vyhlásenia dostala aj pasáž o autonómii, je dôležitá najmä preto, že tento kontroverzný pojem, u nás historicky nesmierne zaťažený, bol populistickou demagógiou vládnej koalície neraz používaný na vyvolávanie konfrontačných emócií, pričom o jeho skutočnom obsahu uvažoval iba málokto.
Vzťah, ktorý prezentuje už niekoľko rokov vládnuca koalícia voči maďarskej menšine, je príkladom zakomplexovanej politiky, ktorá nechápe, že ak sa má menšina v štáte cítiť naozaj ako doma, potrebuje k tomu viac, nie menej menšinových práv. Iba zamindrákovaný politik si totiž môže myslieť, že napríklad po zrušení dvojjazyčných vysvedčení sa bude menšinový občan vo svojej vlasti cítiť lepšie, že bude nebodaj lepší vlastenec. Drvivá väčšina Maďarov na Slovensku predsa vie, že tu je ich vlasť, že tu žijú a budú žiť trvalo, nie dočasne, že zmeny hraníc v tomto priestore sa nebudú konať, ba na nič podobné ani nemyslí. Zato však neprestanú byť Maďarmi. To by sme si mali častejšie uvedomiť aj my, Slováci.
Mnohí s tým, myslím si, nemajú problémy, hoci extrémistickí nacionalisti vo vládnej koalícii vyvolávajú vo verejnosti nálady, neraz blízke etnickým čistkám. Spoločné vyhlásenie by preto mohlo byť vhodným liekom na traumy a predsudky, ktoré sú poukladané v hlavách mnohých generácií už desaťročia. Zároveň by mohlo ukázať svetu, ale najmä pro domo, že si dokážeme usporiadať náš život v zhode s európskymi normami. Napĺňanie vyhlásenia reálnym obsahom nielenže môže zlepšiť klímu v krajine i v stredoeurópskom priestore, ale mohlo by nás zvierohodniť aj v euroatlantickom svete a byť tak garanciou, ktorú pôvodne mala plniť medzištátna zmluva z roku 1995. Tú, ako sa ukázalo, nemá u nás nateraz kto plniť. Je preto osobitnou zodpovednosťou demokratov SDK a MK dokázať, že majú spoločné riešenia aj pre usporiadanie slovensko-maďarského vzťahu. Ak sa teda spoločné vyhlásenie naplní praktickým obsahom, bude to výhra demokracie pre všetkých občanov Slovenska.
Autor: RUDOLF CHMEL bývalý veľvyslanec ČSFR v MR