Fontány aj v Hlohovci vždy osviežovali a krášlili tvár tohto okresného mesta. V poslednom období boli však Hlohovčania sklamaní, lebo na centrálnom námestí ani jedna fontána nefungovala. Preto sa mestské zastupiteľstvo rozhodlo oživiť fontány v tejto najvyhľadávanejšej časti mesta. Pracovníci hlohovskej firmy Taxus, ktorá má na starosti údržbu verejnej zelene na námestí, sa s vervou pustili do plnenia vďačnej úlohy. Odborníci vo firme Taxus odstúpili od požiadavky, aby voda do fontán prúdila zo siete mestského vodovodu, pretože by to bolo pridrahé. Využili skúsenosti predchodcov a vyhľadali pre fontány na Námestí sv. Michala vlastný zdroj úžitkovej vody. Vedľa kruhovej fontány bola kedysi studňa, ktorú dlhoročné nevyužívanie odsúdilo na zánik. Firma sa rozhodla pri pôvodnej studni vyvŕtať novú. Zámer sa vydaril. V posledných týždňoch pracovníci firmy Milana Krupu prenikli do 20-metrovej hĺbky, kde narazili na výdatný zdroj spodnej vody. Ak to dovolí počasie, môžu pracovníci firmy Taxus inštalovať ponorné čerpadlo. Po obnovení potrubného systému k hlavnej fontáne i k fontáne majstra J. Sušienku pri Domove obuvi v prvých jarných dňoch budú môcť opäť osviežovať vzduch v meste.
TH EXTRA, Trnava
Amur v Lučenci
Už aj v južnej časti Banskobystrického kraja začali s predajom vianočných kaprov a tolstolobikov. Ako nám povedal vedúci Strediska Slovenského rybárskeho zväzu v Lučenci M. Klučiar, aj keď sa u nich zameriavajú skôr na chov násadových rýb, kaprami a tolstolobikmi zásobujú územie Novohradu a odberateľov majú až po Banskú Bystricu. Teraz pred Vianocami doviezli 12 ton kaprov z Hlbokej nad Vltavou v Čechách, tri tony kaprov a 1,5 tony tolstolobikov ponúknu z vlastnej produkcie. Tolstolobik sa pred sviatkami v tejto oblasti ešte nepredával, preto čakajú, ako sa u zákazníkov ujme. Pre obchodných partnerov došlo v predaji rýb oproti ostatným rokom k zmene. Už ich nevozia do obchodov, ale obchodníci si musia po ne chodiť do strediska. Neplatí to len vtedy, keď je objednávka nad jednu tonu. V tomto roku odpadli lučenskému stredisku oblasti v zásobovaní rybami v Žiari nad Hronom, Žarnovici a Revúcej, v ktorých okolí vznikli ďalšie strediská. "Ryby v tomto roku budú drahšie, a preto predpokladáme, že oproti minulému roku predáme o 15 percent menej," hovorí M. Klučiar. V lučenskom rybnom stredisku začali skúšobne chovať aj pstruha dúhového, ktorého sem doviezli zo Slovianskej doliny pri Martine. Okrem kapra, pstruha dúhového, zubáča, šťuky, lieňa, sumca a tolstolobika začali v lučenskom rybnom hospodárstve chovať aj rastlinožravú rybu amur.
NOVOHRADSKÉ NOVINY,
Lučenec
Levičania a tradície
Predvianočný čas prináša so sebou aj zháňanie darčekov a iných prepotrebných vecí. A tak teraz imidž mnohých miest dotvárajú i stánky, v ktorých sa viac-menej predáva tovar na spríjemnenie Vianoc. A to všetko je svorne uložené v rovnakých drevených stánkoch, vkusne ozdobených čečinou. Pred dvoma rokmi bola snaha mestského úradu spraviť aj v Leviciach čosi podobné. Oslovili niekoľko podnikateľov, ale o predaj vianočného tovaru prejavili záujem len traja. Ľudovoumeleckou výrobou vianočných suvenírov a doplnkov sa v Leviciach nezaoberá nikto, ostatný vianočný tovar sa predáva v obchodoch, prípadne v provizórnych stánkoch. Ďalší problém bol so stánkami. Aby boli efektné, museli by byť všetky rovnaké, o čo však zo strany podnikateľov tiež nebol záujem. Preto sa musíme uspokojiť len so známym Levickým jarmokom a sústredený predaj vianočného tovaru na námestí môžeme obdivovať niekde inde. Vďaka MsÚ máme tento rok aspoň viac vianočných ozdôb po uliciach, keďže boli zakúpené nové ozdoby až za 400 tisíc korún.
Autor: Levický Hlásnik