ne prijatá parlamentom v októbri zabránila privatizácii STV 2, druhá novela má vniesť poriadok do vzťahov vysielateľov zo zákona (STV a Slovenský rozhlas) s externým prostredím. Svojím spôsobom má verejnoprávnej televízii zabrániť obchádzať zákon o neprivatizovaní druhého okruhu jeho prenájmom či "koprodukciou", a nemusí to byť práve Štúdio Beta či spoločnosť Rotunda.
Potreba privatizácie druhého okruhu sa zvykla zdôvodňovať tým, že na Slovensku nie je dobudovaný duálny systém. S touto potrebou síce súhlasí aj Milan Ftáčnik, ale nie na úkor STV. Tá totiž podľa viacerých odborníkov potrebuje na plnenie úloh, ktoré jej vyplývajú zo zákona, dva terestriálne vysielacie okruhy. Záujmové skupiny podporujúce privatizáciu či prenájom druhého okruhu síce tiež hovoria o dvoch okruhoch, ale o jednom terestriálnom a jednom satelitnom. Ten však bude takmer trom štvrtinám koncesionárov nedostupný. Bude šírený digitálne, pričom väčšina individuálnych satelitných prijímačov na Slovensku je na príjem analógovo vysielaného signálu.
Spor o dva terestriálne okruhy (alebo o súkromnú televíziu blízku HZDS) odštartoval minulé leto, keď poslankyňa Ľudmila Mušková (HZDS) predložila svoju prvú novelu zákona o prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania. Jej cieľom bolo odstrániť delenie druhého okruhu medzi STV a držiteľa licencie po 12 hodín denne (od 5. do 17. a od 17. do 5. h) - prisúdením druhého okruhu súkromnému vysielateľovi, a to už od 1. januára 1996. Aby "dvojka" nezrnila, pripravila Ľ. Mušková "reparát", druhú novelu, ktorá umožnila STV využívať druhý okruh do času, kým nebude pripravený vysielať držiteľ licencie. Kandidátom na 12-ročnú licenciu sa stala spoločnosť ProTV, blízka HZDS. Čo v predvolebnom období znamená "blízka" televízia s pokrytím takmer celého územia štátu, si uvedomili aj koaliční partneri HZDS a prvú Ftáčnikovu novelu podporili. Líder robotníkov pred hlasovaním o vládou vrátenom zákone dokonca vyhlásil, že "bez robotníkov to nikto nesprivatizuje ani v budúcnosti".
Spor, ktorý sa zvykol označovať aj ako veľká mediálna lúpež, však pokračuje. O druhej Ftáčnikovej novele by mal parlament rozhodnúť vo februári 1998.