programu, "objektivitou" svojho spravodajstva i schopnosťou zbaviť sa najsledovanejších relácií. A tak už pred začiatkom vysielania Markízy sa pre STV stávali vážnou konkurenciou české televízie, predovšetkým NOVA, ktorá v tých slovenských oblastiach, kde bolo možné chytiť jej signál, v diváckej priazni dobiehala a niekde dokonca i predbehla STV. V susednej Českej republike sa vznik súkromnej TV NOVA formou konkurenčného tlaku priaznivo odrazil na kvalite vysielania verejnoprávnej Českej televízie. Na Slovensku však podobná konkurencia nepriniesla podobné plody. Aj po vzniku TV Markíza si STV udržala všetky dovtedajšie "kvality" a jej spravodajstvo sa dokonca zmenilo na elektronickú obdobu vládneho denníka Slovenská republika. To zákonite viedlo k poklesu sledovanosti STV. Markíza ju dokázala poraziť v sledovanosti i v dôveryhodnosti. A pretože toto konštatovanie platí nielen o filmoch a zábavných reláciach, ale aj o politickom spravodajstve, zánik monopolu STV má aj závažné politické dôsledky.
Od roku 1989 spolu s nárastom cien postupne klesá čítanosť, a tým aj vplyv tlačených médií, v ktorých dnes výrazne prevažuje opozičná orientácia. Úmerne tomu sa posilňuje postavenie elektronických médií, a predovšetkým televízie. Pre mnohých ľudí sa televízia stala prakticky jediným zdrojom politických informácií. A sociologické analýzy v minulých rokoch preukázali súvislosť medzi sledovaním STV a podporou HZDS. Práve oblasti, v ktorých bola STV takmer výlučným zdrojom informácií, boli najpevnejšími baštami HZDS. A ešte stále sú, ale s tým rozdielom, že takýchto oblastí je práve vďaka existencii TV Markíza stále menej. S vysokou mierou pravdepodobnosti možno predpokladať, že existuje aj teritoriálna súvislosť medzi úspešnosťou TV Markíza a oslabovaním pozícií HZDS.
A práve to je skutočný dôvod všetkých snáh o privatizáciu druhého televízneho kanála, bez ohľadu na to, či sa to nazýva licencia alebo koprodukcia. HZDS si skrátka uvedomilo, že umožnenie vysielania súkromnej televíznej stanice bolo chybou, a teraz sa pokúša túto chybu napraviť. Prípadná privatizácia STV 2 do provládných rúk by síce mohla čiastočne oslabiť vplyv TV Markíza, sama o sebe by ho však určite nedokázala úplne eliminovať.
Súhlas s ukončením monopolného postavenia STV bol jednou z najvážnejších politických chýb súčasnej vládnej garnitúry v tomto volebnom období. Bývalý minister kultúry D. Slobodník svojho času hovoril o tom, že treba dostať do rúk televíziu a všetko bude na Slovensku vyzerať inak. Zdá sa, že mal pravdu, ale jeho vlastní ho nepochopili. Utiahli síce skrutky v STV, ale zároveň fakticky pustili televízny priestor zo svojich rúk. Bude všetko inak?