Po viacerých finančných a technických prieťahoch, ale aj po dlhšom čakaní na ideálne počasie pre realizáciu, sa slovenská kultúrna obec a diváci dočkali na sklonku roka nového slovenského filmu. Tento štvrtok mal v bratislavskom Istropolise slávnostnú premiéru slovensko-česko-nemecký koprodukčný film režiséra Laca Halamu Tábor padlých žien, ktorý sa do kín dostane vo februári budúceho roka. ,Kolektívna tragikomédia o úsmevných začiatkoch totality a smutnom konci nádejí` odohrávajúca sa v roku 1949, bola nakrútená podľa rovnomennej románovej predlohy spisovateľa Antona Baláža (autora námetu a scenára filmu) - knihy, ktorá sa pred pár rokmi stala bestsellerom medzi slovenskými čitateľmi. "Špecifická doba, v ktorej sa film odohráva, keď sa totalita ešte neprejavila v takých tvrdých formách ako o pár mesiacov i rokov neskôr, mi umožnila rozohrať tému v iných parametroch, než doteraz zaužívaných klišé. Ľudia vtedy ešte neboli pod vplyvom strachu, zákazov a príkazov. V tom vidím odľahčujúci moment, ktorý dáva filmu veľkú mieru nadsázky a dešpektu," povedal režisér Laco Halama. Film je príbehom-karikatúrou odohrávajúcim sa v rodiacom sa komunistickom režime, ktorý úsmevne zachytáva historickú likvidáciu prostitúcie na Slovensku odsunom tridsiatich bratislavských ,padlých žien` z vychýreného lokálu do prevýchovného pracovného tábora. Tu sa majú stať vďaka prednáškam o pásavke zemiakovej a hodinám výučby ruských pesničiek uvedomelými občiankami. V tábore sa preplieta niekoľko ľudských osudov a charakterov - nadšení obdivovatelia ideí stalinizmu, servilní, vyčkávajúci služobníci, agresívni a krutí potlačovatelia všetkého nekomunistického, ale aj skeptici a neveriaci. Slováci, Židia, Nemci aj Česi.
Film, ktorý si A. Baláž nazval aj príbehom o nezničiteľnosti života, ponúka nezvyčajne silnú hereckú zostavu. Hlavnú postavu židovského táborového lekára Zigmunda stvárňuje Juraj Kukura, v ďalších úlohách sa objavili Štefan Kvietik, Marta Sládečková, Jozef Vajda, Hana Gregorová, Oldřich Vízner, Mahulena Bočanová, z mladších predstaviteľov Dana Dinková, Henrieta Mičkovicová, alebo Milan Mikulčík. "Pani dramaturgička Kákošová mi pred vyše dvoma rokmi dala na prečítanie scenár televízneho videofilmu. Bola to úsporná televízna adaptácia príbehu s perspektívou realizácie v štúdiu a s dokrútkami. Vtedy sa zrodilo moje tvrdohlavé presvedčenie o potrebe realizácie scenára ako celovečerného filmu - a asi vtedy som sa obrnil voči všetkým pokušeniam vybrať si ľahšiu cestu pri príprave a realizácii. Začali sme sa venovať scenáru s tým, že v ňom chceme mať všetko - dobovú rétoriku, postavy hovoriace k dnešku, dobré obsadenie, príťažlivé herečky a najmä smutnosmiešnu pravdu doby, ktorá nás oslovuje stále oprašovanými heslami aj dnes, v ére Internetu," povedal o zrode filmu, ktorý sa nakrúcal od februára do mája minulého roku na Záhorí, režisér L. Halama. Tábor padlých žien, ktorý vznikol v koprodukcii JMB Film & TV Production, STV Bratislava, Infa-Mníchov a s príspevkom fondu Pro Slovakia, je prvým filmom u nás, ktorý získal grant z európskeho fondu Eurimages zriadenom pri Rade Európy. Avizovaný začiatok cesty filmu po slovenských kinách je 19. február budúceho roku.
Mimochodom, ktovie ako sa cítili dvaja z hostí slávnostnej premiéry - slovutný minister kultúry Ivan Hudec a jeho verná hovorkyňa Marta Podhradská, pohodlne usadení v kreslách, keď sa v sále ozval mohutný potlesk na jednu z mnohých verných asociácií a pripomienok stalinizmu k dnešku: "V tomto štáte vládnu idioti..."