BRATISLAVA (SITA) - Predseda vlády SR Vladimír Mečiar v piatkovej relácii Rádiožurnál Slovenského rozhlasu informoval, že vláda sa pripravuje na to, že funkciu agenta vlády pri obchodoch na finančných trhoch nebude plniť Národná banka Slovenska. "Na Slovensku národná banka plní aj úlohu agenta vlády. A vláda nie je spokojná s funkciou agenta. Preto jeden zo spôsobov je buď rozšíriť kontrolu, alebo tie činnosti vlády vytiahnuť z Národnej banky a urobiť z nich samostatnú štátnu inštitúciu. Čo sa aj stane. Pripravujeme to proste," povedal Mečiar.
Premiér sa vyjadril aj na margo zodpovednosti NBS za situáciu v bankovom sektore. "Tak ako je minister zodpovedný za to, čo sa deje v štáte, tak je guvernér zodpovedný za to, čo sa deje v bankách," povedal V. Mečiar. Dodal, že ak sa tam "niektoré veci dejú dlhšie roky tak, že sa nehýbu, a vláda vyslovuje na každom rokovaní nespokojnosť, a potom sa to má obrátiť proti ľuďom, tak logicky ideme s kritikou i k Národnej banke a k plneniu jej funkcie v dohľade vrátane jej rozpočtu".
Premiér sa v rozhovore pre Slovenský rozhlas zaoberal aj finančnými a personálnymi otázkami fungovania centrálnej banky. "Ak nám Národná banka vysvetľuje na jednej strane, že nemá peniaze na odvody do štátneho rozpočtu, na druhej strane má pre niekoľkomiliardové sídlo, tak chceme vedieť," povedal. Zdôraznil, že on nie je proti tomu, že bankoví úradníci sú lepšie platení. "Povedzme, sú veľmi nízke funkcie a lepšie platené ako funkcie predsedu vlády." Na margo situácie v NBS V. Mečiar povedal aj to, že "je ich tam veľmi veľký počet, niekoľkokrát viacej ako pracovníkov vládneho aparátu, ale chcem vidieť výsledky. A keď ich nevidím, tak o tom diskutujeme".
"S výnimkou viceguvernérov môže každého guvernér kedykoľvek z práce prepustiť," povedal Mečiar. Schôdze bankovej rady označil predseda slovenskej vlády za "gremiálnu poradu guvernérových podriadených". Na margo ustanovenia protestov NBS proti tomu, aby piatich členov bankovej rady menovala vláda na návrh ministra financií, Mečiar poznamenal: "Ak pouvažujeme a ešte nevieme, kto to bude, ale že tí piati budú nekvalitní a že by mali ovplyvniť menu, tak tí piati múdri tomu môžu vždy zabrániť. Čiže ten argument je nezmysel."
Potrebu novely zákona o NBS odôvodnil premiér vetou: "Aj tá zmena zákona nemala nič iné, iba do stuchnutého bankového prostredia uviesť nezávislé tváre pracovnoprávnym vzťahom na šéfovi." Stabilita meny podľa neho "závisí vždycky od systému a málokedy od osoby". Svoje odôvodňovanie opodstatnenosti novely zákona o NBS zakončil Mečiar slovami: "Aj keď si treba vážiť ľudí, ktorí niečo vedia, a na Slovensku veľa takých nie je, vždycky v každom národe je ich istý počet, tak len tých, čo vedia a dobrí sú, tak vždycky sa snažíme tlačiť, aby ťahali tých ostatných. A zavesiť sa za nich a nie odrovnať si ich. Preto aj naše úsilie nie je odrovnávacie, ale je snaha o systémové kroky také, ktoré by viedli ku korekcii. Ku korekcii kurzu, ktorý aj Národná banka neudáva pre rok 97 najšťastnejšie."