Vianočná rallye sa na medzinárodných burzách podľa všetkého nekoná. Uplynulý týždeň bojoval - väčšinou neúspešne - hlavný americký barometer Dow Jones (index 30 najväčších priemyselných gigantov) s psychologicky dôležitou hranicou 8000 bodov. Strach pred negatívnym dosahom prípadných finančných turbulencií na ázijských burzách je naďalej na Wall Street všadeprítomný. Aj dominantný nemecký indikátor DAX (index 30 najväčších akciových spoločností) unavene osciloval v minulých dňoch medzi 4000 a 4170 bodmi. Aktéri na medzinárodných finančných trhoch sa podľa všetkého uspokojili s dosiahnutým stavom. Ak sa totiž nič mimoriadneho nestane a ak nedôjde k ráznemu neočakávanému prepadu kurzov, Dow Jones sa zvýši v treťom po sebe nasledujúcom roku o viac ako 20% - a to je ekord tohto storočia. Dosiaľ došlo po dvoch vyše 20-percentných nárastoch vždy k razantnému pádu kurzov, v rokoch 1929 a 1987 dokonca k ozajstnému crashu.
Odborný nemecký časopis Boerse Online uverejnil pred časom obsiahly článok o dosahu ázijskej finančnej krízy na stredo- a východoeurópske burzy. Redaktorka Gisela Baurová informovala čitateľov o ekonomickej situácii a pozadí nedávneho prepadu kurzov na kľúčových transformačných burzách: v Českej republike, Maďarsku, Poľsku a Rusku. Jediná zmienka o Slovensku je v makroekonomickej tabuľke o reformných ekonomikách - a Slovensko v nej vyniká jednoznačne najväčším menovým (t. j. devalvačným) rizikom spomedzi všetkých transformačných štátov...
Slovenské akcie sa na mníchovskej burze vyvíjali podľa údajov v Boerse Online k 16. decembru oproti 9. decembru opäť nejednotne. Nafta Gbely klesla o 0,77% na 64,50 DEM, Slovakofarma o 2,22% na 220 DEM a Váhostav Žilina o 3,85 na 70 DEM, čo je historický negatívny rekord za posledných 12 mesiacov. Slovnaft sa udržal na 45 DEM a jedine VSŽ stúpli: o 1,72% na 35,50 DEM.