Exim banka v ČR sa nazýva Česká exportní banka, a.s. Praha, funguje od roku 1995 ako štátna akciová spoločnosť so základným imaním 500 mil. Kč. Tento rok poskytla českým exportérom zvýhodnené úvery v objeme 6,8 mld Kč. Podľa predstaviteľa banky by na budúci rok mal dosiahnuť objem poskytnutých úverov 15 mld Kč. ČEB úveruje export aj nepriamo tým spôsobom, že refinancuje niektoré banky na území ČR. Nedávno poskytla pražskej pobočke ING Bank 100 mil. USD na financovanie českých exportérov za zvýhodnenú úrokovú sadzbu. Banka predpokladá na budúci rok zvýšenie základného imania.
Menej vojakov, viac výzbroje
V súvislosti so začleňovaním Armády ČR (AČR) do vojenských štruktúr NATO sa AČR redukuje objemom svojho majetku a počtom vojakov v činnej službe (vojaci v základnej službe plus vojaci z povolania). Tento rok bol zverejnený plán, podľa ktorého AČR celkom opustí 27 miest v ČR a v ďalších miestach čiastočne. Dohromady vyše 5000 vojakov z povolania a civilných zamestnancov armády bude musieť odísť, lebo sa ich miesta rušia. Pri previerkach vojakov z povolania podľa kádrových požiadaviek NATO bude musieť odísť niekoľko tisíc ďalších vojakov z povolania. Pri redukcii posádok a vojakov AČR ušetrí podľa ministra obrany Miloslava Výborného ročne vyše pol miliardy Kč. Kasárne v týchto posádkach väčšinou získajú obce. AČR opúšťa aj Terezín, Znojmo, Karlovys Vary. Rozpočet AČR na budúci rok sa zvyšuje o 20 %, lebo sa predpokladajú výdavky pri vyzbrojovaní podľa požiadaviek NATO. AČR má podľa Viedenskej konvencie dovolený počet vojakov v činnej službe 68 tisíc.
Rozvod VSŽ a TŽ
Pripravované kapitálové a obchodné prepojenie medzi Třineckými železiarňami, a.s. Třinec (TŽ) a VSŽ, a.s. Košice sa podľa predstaviteľky TŽ ruší. Do minulého týždňa VSŽ Košice vlastnili 20 % akcií TŽ, tie predali jej majoritnému vlastníkovi Moravia Steel. Zároveň sa obmedzia kooperačné vzťahy medzi TŽ a VSŽ. Z článku v Hospodářskych novinách vyplýva, že o kooperačné prepojenie by sa mohol zaujímať Úrad na ochranu hospodárskej súťaže v Prahe, ktorý by mohol nariadiť zrušenie prepojenia. Podľa predstaviteľky TŽ doterajšia prax v obchodných vzťahoch medzi VSŽ a TŽ nevyhovovala záujmom TŽ. Podľa ohláseného zámeru z konca roka 1996 mali získať TŽ 10 % akcií VSŽ, to sa však nestalo. Objem výroby TŽ by tento rok mal dosiahnuť 20 mld Kč pri kladnom hospodárskom výsledku, minulý rok TŽ vykázali stratu.
Nedostatočné poistenie
Prevádzkovateľ jadrovej elektrárne v Dukovanoch ČEZ, a.s. Praha poistil túto elektráreň typu VVER Českým jaderným poolom na zodpovednosť za škody spôsobené prevádzkou elektrárne vo výške do 1,5 mld Kč. Táto elektráreň pracuje vyše 10 rokov a o jej poistenie sa zasadzovali obyvatelia okolitých obcí. Povinnosť poistiť elektráreň vyplýva aj z tzv. Atômového zákona, ktorý bol nedávno v ČR prijatý. Český jaderný pool založilo pred rokom 12 zahraničných a českých poisťovní. Dve české ekologické iniciatívy okamžite protestovali proti nízkej sume, na ktorú je prevádzka jadrovej elektrárne poistená. V Atómovom zákone je zakotvená aj povinnosť štátu hradiť škody do 6 mld Kč, aj túto sumu považujú ekológovia za neprimerane nízku a žiadajú zmeniť Atómový zákon.
ŽĎAS do Číny
Spoločnosť ŽĎAS, a.s. Žďár nad Sázavou očakáva tento rok tržby za 2,6 mld Kč, z nich 40 % bude pochádzať z exportu. Spoločnosť vyrábajúca najmä ťažké lisy a valcovacie stolice sa snaží získať späť ázijské trhy, kam pred rokom 1990 vyvážala svoje výrobky. Spoločnosť ohlásila, že vo februári podpíše zmluvu o založení spoločného podniku na výrobu lisov v Číne. Český podiel v hodnote 100 mil. Kč bude predstavovať 51 %.
Autor: jv