Päť rokov nie je príliš dlhá doba všeobecne a z pohľadu histórie už vôbec nie. Na podrobné bilancovanie je ešte priskoro. Faktom, ktorý však rozhodne do histórie vojde je to, že k rozdeleniu ČSFR došlo mierumilovne a civilizovane. To vysoko ocenil celý svet. Osobitne preto, že vtedajšia medzinárodná situácia bola poznamenaná viacerými krvavými konfliktami. Pozitívne body, ktoré nám medzinárodné spoločenstvo pripísalo za civilizovaný "rozvod", sme nedokázali účinnejšie využiť vo svoj vlastný prospech.
Kladne možno zhodnotiť fakt, že Slovensko presvedčilo svet, že je životaschopný štát, a to napriek mnohým pesimistickým predpovediam v zahraničí, ale aj doma. Plne sa už zapojilo do medzinárodnej spolupráce a je rovnoprávnym členom medzinárodných organizácií. V hospodárskej oblasti dosiahlo pomerne priaznivé výsledky. Je to dosť kuriózne, pretože v tejto oblasti možno absolútne negatívne hodnotiť privatizáciu v podaní súčasnej vlády, ako aj ďalšie jej kroky.
Ak máme ďalej hodnotiť Slovensko z dnešného pohľadu, nemožno sa ubrániť jeho porovnaniu s ďalšími krajinami v regióne strednej Európy. Vlastne za ono hodnotenie päťročnej cesty nezávislého Slovenska nám dali odpovede NATO a Európska únia pri rozhodovaní o tom, kto sa kvalifikuje do týchto organizácií. Aj tu je výsledná známka pre nás nie lichotivá - do rozhovorov so Severoatlantickou alianciou sme sa nekvalifikovali, EÚ nás z procesu síce nevylúčila, ale nie sme na špičke - k čomu sme mali predpoklady, ale nedostali sme sa tam vlastnou vinou. Príčiny, pre ktoré sa tak stalo, spočívajú v problémoch, ktoré na Slovensku pretrvávajú v politickej oblasti, kde súčasná vláda odmieta prijať kroky, ktoré by odstránili tento deficit demokracie, ktorý nám právom vyčítajú NATO i EÚ.
Dnes, 5 rokov po svojom vzniku, je Slovensko krajinou, ktorá nevyužila dostatočne možnosti, ktoré sa jej počas samostatnej cesty ponúkali. Nemožno uprieť to, že sa vybudovali určité predpoklady pre fungovanie demokratickej spoločnosti s trhovým hospodárstvom. Tieto predpoklady však nemožno naplniť pri štýle, akým riadi tento štát súčasná vláda. Jeho výsledkom je hlboká polarizácia spoločnosti.
Uplynulých 5 rokov teda možno hodnotiť ako budovanie štátu a hľadanie miesta pre Slovensko, ktoré by zodpovedalo jeho tradíciam a možnostiam. Tento proces je neukončený a zrejme iba budúcich 5 rokov ukáže, aký štát chcú mať na Slovensku jeho občania.