Málokoho neprekvapilo, že počas vianočných sviatkov vstúpil do stavu manželského poslanec NR SR a dlhoročná morálna opora starých mládencov František Mikloško. Jeho čerstvá sprievodkyňa životom, Ildikó Csicsolinyiová, má rodinné putá nielen v Maďarsku, ale dokonca aj v Taliansku, kde sa jej príbuzná dostala až do parlamentu.
# Takže prečo táto nečakaná zmena?
"Dosť dlho som sa na ňu pripravoval, a musím priznať, že veľa v tomto smere urobil televízor, ktorý mi kúpili k mojej päťdesiatke. Oveľa viac som sa zdržiaval vo svojom staromládeneckom byte, pozeral som rozličné rodinné seriály a začalo mi byť akosi smutnejšie."
# Takže rozhodli takéto prízemné faktory?
"To určite nie, takto by som sa k mojej Ildikó nemohol stavať, a dokonca vari ani nechcel. Dosť dlho som premýšľal, ako by som mohol urobiť niečo viac pre slovensko-maďarské vyrovnanie či až porozumenie, a prišiel som na to, že viac ako slobodu na tento oltár národa nemôžem položiť. A iná sloboda ako moja vlastná skutočne nebola nablízku."
# Takže rozhodli takéto globálne faktory?
"To určite nie, takto by som si to nedovolil stavať. Rozhodli aj vnútrostranícke pomery, kde práve my v KDH sme často obviňovaní z nejakého nacionalizmu, či nižšieho zmyslu pre princípy občianskej spoločnosti. Dosť dlho som o tom premýšľal. Napokon som prišiel na to, že viac ako uzavrieť manželstvo s potomkyňou niekdajšieho väčšinového uhorského národa nemôžem urobiť."
# Takže takto?
"Asi áno. Ale napíšte, že nikto na mňa nevyvíjal nátlak, bolo to moje slobodné rozhodnutie, ktoré určite neoľutujem, všakže, Ili?"
Autor: Zhováral sa TREVOR TREZOR