Za úspešné a konkrétne označil piatkové tretie zasadanie rusko-francúzskej medzivládnej hospodárskej komisie v Moskve ruský premiér Viktor Černomyrdin. Oznámil, že ruská automobilka Moskvič a francúzsky Renault podpísali dohodu o spoločnej výrobe automobilov v Rusku. Podľa francúzskych zdrojov Renault investuje do spoločného podniku 350 miliónov dolárov. "Táto veľká investícia umožní Renaultu vstup na ruský trh," uviedol francúzsky minister hospodárstva Dominique Strauss-Kahn. Taktiež bola prerokovaná dohoda medzi ruským plynárenským gigantom Gazpromom a francúzskou firmou Thompson.
PÁPEŽ ODSÚDIL ANTISEMITIZMUS
Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi pápež Ján Pavol II. odmietol antisemitizmus ako vec "absolútne neoprávnenú a celkom zavrhnutiahodnú". Pred účastníkmi kolokvia rokujúceho vo Vatikáne na tému "Korene antižidovstva v kresťanskom svete" pápež zdôraznil, že aj "Ježiš Kristus bol Žid". "Neuznávať túto skutočnosť, alebo ju prehliadať, by bolo v rozpore s dejinami cirkvi a znamenalo by útok na ľudskú podstatu Syna božieho," zdôraznil Ján Pavol II. Upozornil, že práve "chybné interpretácie evanjelia" nahrávajú protižidovským náladám. Preto je potrebné jasne zhodnotiť minulosť a "očistiť svedomie".
KONFLIKT NA HRANICIACH
Jedenásť Poliakov, ktorých v piatok zadržala pri konflikte na nemecko-poľských hraniciach nemecká polícia, bolo opäť prepustených. Asi 40 Poliakov, rozhnevaných dlhým vybavovaním na hraniciach, násilím vniklo do služobne nemeckých colníkov v Schwedte. Keď jedného colníka fyzicky napadli, bola privolaná polícia. Poliaci odmietli opustiť služobňu a nemeckí policajti ich 11 zadržali. Krátko po polnoci boli opäť prepustení, avšak hrozí im postih za rušenie poriadku. V poľskej skupine boli vodiči transportu, ktorý prevážal staršie autá z Nemecka do Poľska. Nemecké autá sú v Poľsku obľúbeným importným artiklom.
LEHOTA PRE SLOVENSKO
V Európskom parlamente (EP) sa črtá kompromis v otázke spôsobu rozšírenia Európskej únie (EÚ) o kandidátske krajiny zo strednej a východnej Európy. Na tlačovej konferencii v Bruseli to včera povedal poslanec EP za Sociálnodemokratickú stranu Rakúska Hannes Swoboda. Podľa neho nesmie medzi kandidátmi na vstup dôjsť k "extrémnemu rozdeleniu do tried" na krajiny, ktoré najlepšie spĺňajú podmienky na prijatie, a tie, ktoré ich zatiaľ nespĺňajú. Prvých nových členov by EÚ nemala prijať pred rokom 2005, poslední by sa mali pridať do roku 2015, uviedol Swoboda. Slovensko by podľa rakúskeho poslanca malo dostať v decembri "dodatočnú lehotu" do budúcoročnej jari, počas ktorej by urobilo určité demokratizačné kroky. Premiér Mečiar nesmie dostať príležitosť na to, aby sa z neho stal "mučeník", dodal Swoboda.