Podľa analýzy ministerstva hospodárstva na prosperitu celulózovo-papiernického priemyslu (CPP) vplýva svetový konjukturálny cyklus (jeho recesia sa skončila v roku 1993), ekonomický rast krajiny a celková kultúrna úroveň jej obyvateľov. Ročný obrat CPP bol v rokoch 1995 a 1996 asi 17 mld Sk, najväčší zisk v CPP v poslednom období sa dosiahol v roku 1995 - 3 mld Sk. Na export smerovalo až 70 % výroby, pritom ako vstupná surovina v CPP sa používa drevo a zberový papier, preto toto odvetvie je výrazne proexportné. V CPP sa u nás veľa investovalo najmä v JCP, a.s. Štúrovo (dnes po prevzatí tohto strategického podniku švédskym investorom sa nazýva AssiDomän Packaging Štúrovo, a.s.), investovalo sa aj v Harmaneckých papierňach, a.s., v Severoslovenských celulózkach a papierňach, a.s. Ružomberok, a v PT Žilina, a.s. V ministerskej analýze sa predpokladá záujem zahraničných partnerov o získanie majetkovej účasti v slovenskom CPP, tak sa má zapezpečiť odbyt produkcie CPP v zahraničí a umožní sa ďalší rozvoj spoločností.
Iným príkladom vstupu zahraničného kapitálu do CPP je spoločnosť Turpak Obaly, a.s. Martin, ktorú operáciami na kapitálovom trhu v roku 1995 prevzali najprv Jihočeské papírny, a.s. Větřní, a v súčasnosti ich vlastní Duropack Wien.
Navýšenie kapitálu
Dnes by mali akcionári ZŤS Elektronika, a.s. Nová Dubnica, rozhodnúť o navýšení základného imania o 10 mil. Sk. Navýšenie sa vykoná peňažným vkladom akcionárov, najvýznamnejší z nich sú fyzická osoba (28 %) a DMD Holding, a.s. (14 %). Základné imanie spoločnosti je 95 mil. Sk. Spoločnosť vyrába meraciu a regulačnú techniku a spotrebnú elektroniku, podniká v obchode s telekomunikačnými zariadeniami. Celkové úverové zaťaženie predstavuje 40 mil. Sk, z neho podstatná časť podľa predstaviteľa spoločnosti pochádza zo záväzkov bývalého štátneho podniku. Tieto záväzky súvisia so zbrojárskou výrobou. Spoločnosť sa prihlásila do revitalizácie, ale jej projekt, ani žiadny iný, neboli schválené. Akcie ZŤS Elektronika sa minulý týždeň obchodovali na BCPB za 180 Sk.
Peniaze z predaja leteniek
Vláda chce zriadiť Fond na rozvoj letísk, ktorého príjmom bude poplatok vo výške 3 % z ceny predaných leteniek. Do roku 2000 treba na modernizáciu vybraných slovenských letísk vynaložiť 3,2 mld Sk. Pritom štátny rozpočet má ročne do letísk investovať iba 100 mil. Sk. Bratislavské letisko podľa svojej prevádzkovej kapacity je využité iba na 15 %, ročne odbaví 300 tisíc pasažierov. Na zvýšenie úrovne dopravného letectva na Slovensku bol zriadený národný prepravca Slovenské aerolínie, a.s., ten však nemá vlastné lietadlá, lebo ešte nedostal sľúbené TU 154 ako deblokáciu dlhu z Ruska.
Výber daní viazne
V správe ministerstva financií sa úvádza, že za 9 mesiacov tohto roka sa príjmy štátneho rozpočtu z daní a ciel splnili len na 66 % ročného predpokladu. Viaznu najmä výnosy z daní právnických osôb. Od začiatku roka 1993 sa na Slovensku vybralo za 558 mld Sk daní a ciel. Celkové pohľadávky na daniach a clách dosiahli v septembri 23 mld Sk. Do konca septembra súdy vydali takmer 10 tisíc exekučných príkazov, čím sa podarilo vymôcť dane za 2,9 mld Sk.
Autor: jv