Podľa Štatistického úradu SR tržby v slovenskej poľnohospodárskej prvovýrobe za 8 mesiacov tohto roka dosiahli 20,5 mld Sk. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajšieho roka v bežných cenách to predstavuje nárast o 9 %. Znížil sa predaj ošípaných, výrazne vzrástol predaj hydiny až o 19 %. Predaj mlieka vyjadrený v korunách stagnuje, pri vyjadrení v litroch sa znížil o 2 %, avšak zvýšila sa dojnosť kráv. Poľnohospodárstvo sa na HDP podieľalo 4,7 percentami, produktivita práce vzrástla o takmer 15 %.
Ťažkosti s kukuricou na východnom Slovensku
Poľnohospodári na východnom Slovensku majú obavy z umiestnenia kukurice, ktorú nedávno pozbierali. O kukuricu je malý záujem zo strany výrobcov krmív, lebo výrobcovia krmív majú dostatok obilia ešte z minuloročnej úrody. Je známe, že štát časť kŕmneho obilia v roku 1996 kupoval v zahraničí. Poľnohospodári musia kukuricu skladovať, čo im prinesie ďalšie náklady a môže im priniesť fyzické straty tejto plodiny, čo zhorší ich hospodárenie. Navyše, terajšie ceny kukurice v okolitých štátoch sú nízke, v prepočte iba 3000 Sk za tonu. Pretlak kukurice nastal na maďarskom a českom trhu.
Prebytok tohoročného cukru v slovenských cukrovaroch
Podľa Hospodárskych novín majú manažéri všetkých ôsmich slovenských cukrovarov hlavu v smútku, lebo nedokážu na slovenskom trhu umiestniť cukor z tohoročnej kampane. Urodilo sa veľa cukrovej repy a jej cukornatosť dosiahla 15 %. Podľa riaditeľa Trnavského cukrovaru, a.s., Eduarda Šeba vznikne na Slovensku prebytok cukru vo výške 50 tisíc ton, je to štvrtina z očakávanej slovenskej spotreby. Trnavský cukrovar má zo starej kampane ešte 6 tisíc ton cukru. Šebo navrhuje, aby sa zastavil všetok dovoz cukru z ČR a aby sa regulačným opatrením MF SR prijala minimálna cena cukru najmenej 16 Sk za kg (bez dane) pre všetky balenia, nielen 50 kilogramové ako doteraz. Cukrovarníci tiež očakávajú od ministerstva pôdohospodárstva kvotáciu na plochy obsiate cukrovou repou a na množstvo vyrobeného cukru pre každý slovenský cukrovar. Podľa predpokladanej výšky úrody cukrovej repy by mali jej pestovatelia dostať spolu 1,7 mld Sk. Platby za repu viaznu, producenti repy žiadajú od NBS, aby účelovo emitovala na výkup repy peniaze. NBS už oproti plánu emitovala navyše 500 mil. Sk formou preplácania zmeniek.
Komora žiada peniaze
Minulý týždeň sa zišli členovia Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) Bratislava, kde patria prvovýrobcovia z okolia Bratislavy. Konštatovali, že nastala kritická situácia pri speňažovaní tohoročnej úrody. Roľníkom podniky nevykupujú alebo neplatia za obilie, kukuricu, cukrovú repu. Takisto si vraj počína štát a fondy, ktoré neplatia včas za štátny intervenčný nákup pšenice a sľúbené náhrady za živelné pohromy. ŠFTR doteraz vykúpil iba 36 % z kontrahovaného objemu potravinárskej pšenice. Poľnohospodári sa ocitli v zlej finančnej situácii, lebo nemajú voľné peniaze a nemajú možnosť získať nízkoúročené úvery na založenie novej úrody. RPPK žiada od ministerstva pôdohospodárstva garantovať vyššie výkupné ceny mlieka, aby sa dosiahla rentabilita pri jeho výrobe.
Autor: HN, jv