Niekoľko dní pred dnešným dňom, keď sa v Ruskej federácii konajú oslavy 80. výročia VOSR, malo najväčší vplyv na komunistické hnutie počasie. To malo rozhodnúť, koľko občanov bude dnes v uliciach demonštrovať vernosť komunistickým ideálom. Pozorovatelia predpokladajú, že či už bude slnečné alebo horšie počasie, účasť bude neveľká. Ľavá opozícia sa naviac tesne pred svojím najvýznamnejším sviatkom medzi sebou zúrivo pohádala. Každá zo skupín si usporiada svoj míting, zhromaždí svojich priaznivcov pod svojou sochou Lenina, ktorých sú našťastie v Moskve desiatky, a tak všetci budú mať čo chcú bez problémov a hádok.
Podľa sociologického výskumu považuje 47 percent Rusov 7. november za "významný sviatok". Zaujímavé je, že pred piatimi rokmi, keď bola verejnosť zachvátená entuziazmom a vierou v demokratickú budúcnosť, bolo ochotných výročie VOSR oslavovať len 20 percent občanov. Časy sa však menia. Už šiesty týždeň za sebou má vodca komunistickej strany Gennadij Ziuganov podľa sociológov najväčšiu šancu na zvolenie za prezidenta. Hlas by mu dalo 17 percent voličov.
Označenie komunistická opozícia však už nie je najpresnejšie. Ziuganov je aj Kremľom pokladaný za konštruktívneho protivníka schopného rozumných kompromisov, ktorý pochody ulicami v mene Veľkého októbra chápe skôr ako stranícku povinnosť ako cestu k uchopeniu moci. Priznáva potrebu súkromného vlastníctva, používa slová biznis a komercia, stretáva sa s bankármi a podnikateľmi.
Práve konštruktívnosť mu vyčítajú nezmieriteľné komunistické hnutia. Tá najhoršia nádavka, ktorú mu často dávajú, je "zahnívajúci socdemák", zradca myšlienok Lenina a Stalina. Radikálov vedie agresívny Viktor Anpilov, ktorý vytrvalo vyzýva k násilnému zvrhnutiu moci dôchodcov ozbrojených barlami na čele s niekoľkými z armády prepustenými dôstojníkmi a kozáckymi vodcami so šabľou za opaskom.
Ak je socializmus stále pre mnoho Rusov príťažlivý, komunizmus umiera spolu so svojimi priaznivcami, ktorých vekový priemer je okolo 70 rokov. Radikálne ľavé hnutia môžu napáchať ešte mnoho škôd, legálny príchod k moci v riadnych voľbách im však zatiaľ nehrozí. Zato umiernené vedenie Ziuganova zvolilo taktiku prerastania do mocenských orgánov a dosahuje značné úspechy. A nikto netuší, či svoju umiernenosť neodhodia, až zasadnú na vopred vyhliadnuté tróny.
Krik starčekov ponevierajúcich sa Moskvou s portrétmi Lenina je síce koloritný a zábavný, nemá však s bojom o moc nič spoločné. Bystrý, konštruktívny a pre tú polovicu Rusov, ktorí smútia za socializmom, prijateľný Ziuganov má tak omnoho väčšie šance obrodiť komunistické idey v Rusku ako tí, ktorí svoje zámery neskrývajú. Výzvy na ozbrojený útok na Kremeľský palác nechávajú hŕstku ruských demokratov pokojnou, lišiacke manévre komunistov ovládajúcich parlament aj masy obyvateľov, ktorých príjmy sú hlboko pod životným minimom, však môžu ľavým aj bez veľkej revolúcie opäť otvoriť brány Zimného paláca.
Polovica Rusov si praje žiť v socialistickej spoločnosti. Nostalgiou po starých časoch trpí dokonca 60 percent obyvateľov Ruska, ktorí sa domnievajú, že v ZSSR sa im žilo omnoho lepšie.
Autor: PRE SME - Petra Procházková, Agentúra Epicentrum