Európska komisia očakáva, že sa Maďarsko dohodne aj so Slovenskom
BRUSEL 10. januára (SITA) - Európska komisia (EK) je presvedčená, že k tomu, aby sa zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách uplatňoval aj na Slovensku, je potrebná dohoda medzi Slovenskom a Maďarskom. Uviedol to v stredu v Bruseli hovorca EK Jean-
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Christophe Filori. Ako pripomenul, EK od Budapešti vždy očakávala, že uplatňovanie tohto zákona sa bude uskutočňovať až po dohode so zainteresovanými krajinami.
Už vo svojej novembrovej správe o pokroku Maďarska v príprave na vstup do Európskej únie (EÚ) podrobila EK zákon o Maďaroch žijúcich v zahraničí istej kritike, keď uviedla, že niektoré ustanovenia zákona sú pravdepodobne v rozpore s európskymi normami ochrany menšín. Bolo to prvý raz, čo Komisia dala jasne najavo, že nie je s týmto zákonom spokojná a že Maďarsko musí jeho implementáciu konzultovať so susedmi, aby vyhovelo správe takzvanej Benátskej komisie, ktorej závery považuje EK za európsky štandard.
Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen však povedal, že Komisia poskytne svoje definitívne hodnotenie až po uplatnení zákona v praxi. Odvtedy uplynuli dva mesiace a Komisia medzitým privítala skutočnosť, že Maďarsko už dosiahlo dohodu s Rumunskom a celú záležitosť konzultuje aj so SR. To však pre ňu neznamená koniec a Maďarsko musí dohodu uzavrieť aj so Slovenskom.
Hovorca Európskej komisie Jean Christophe Filori vyjadril nádej, že Maďarsko dosiahne dohodu aj so Slovenskom. "Komisia od Maďarska očakáva, že aplikácia zákona bude uskutočnená v dohode so susedmi. Dnes máme už dohodu medzi Rumunskom a Maďarskom, čo je dobrá vec,“ skonštatoval hovorca.
EK podľa jeho slov dúfa, že Maďarsko dosiahne dohodu aj so Slovenskom. "Rovnako pripomíname, že je potrebné, aby vo svojom vykonávacom predpise bol zákon v súlade s odporúčaniami Benátskej komisie, ktoré boli zverejnené na jeseň," povedal hovorca.
Benátska komisia dala síce Maďarsku za pravdu v tom, že môže podporovať svoje menšiny v zahraničí, ale zároveň Maďarsko upozornila, že zákon nie je v súlade s princípom nediskriminácie, zakotveným v Zmluve o EÚ. Rôzna interpretácia záverov Benátskej komisie je v celej záležitosti veľkým problémom.