BRATISLAVA (SITA) - Malá americká softvérová spoločnosť Meganet Corporation vyzvala najväčšie počítačové a softvérové firmy a jednotlivcov z radov najväčších odborníkov v tejto oblasti, aby sa pokúsili o narušenie kódovacieho systému VME (Virtual Matrix Encryption), ktorý Meganet vyvinul. Prvým z oslovených bol šéf spoločnosti Microsoft Bill Gates a tento týždeň sa pridali aj ďalšie spoločnosti, ako napríklad Hewlett-Packard, Intel, AT&T, Dell Computers a iné. Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú Meganet uviedol na Internete.
Podľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) prídu americké spoločnosti ročne o 24 - 100 mld USD pre priemyselnú špionáž. Úrad pre vedu a technológie pri Bielom dome odhaduje, že americký obchod je ročne ukrátený pre špionáž zo zahraničia o 100 mld USD. Podľa údajov z ďalších zdrojov banky prídu ročne aspoň o jednu miliardu dolárov pre falšovanie šekov na základe dát získaných preniknutím do bankových počítačových systémov.
Ako tvrdí Meganet, jediným riešením týchto problémov je nenarušiteľný systém kódovania. Ilustruje to aj na príklade nedávnej správy Národnej agentúry pre bezpečnosť, z ktorej vyplýva, že čip, ktorý je na trhu za 10 USD, dokáže odskúšať 200 mil. kódov za sekundu. V súčasnosti štandardne používané 56-bitové kódy môže tento čip rozlúštiť za 12 sekúnd. Najväčšie počítačové spoločnosti už rokujú o prípadnom získaní práv na kódovací systém VME, ktorý je podľa odvážnych tvrdení Meganetu absolútne nenarušiteľný.
V apríli a máji tohto roka spoločnosť Meganet vypísala miliónovú odmenu pre toho, komu sa podarí rozlúštiť súbor, ktorý bol zakódovaný pomocou VME a verejne umiestnený na Internete. Na súťaži sa zúčastnilo viac ako 55 000 ľudí, ale nikto z nich odmenu nezískal.