BRATISLAVA (SITA, P67 value) - Okrem pretrvávajúcej stagnácie a poklesu cien i realizovaných objemov na anonymných trhoch priniesol vývoj na kapitálovom trhu dve relatívne významné udalosti - predaj takmer 2% akcií Slovenských elektrární za nominál a veľký objem realizovaný s dlhopismi na priamych trhoch pri výnosoch pohybujúcich sa na 22% p.a.
Zisk vo výške 59 mil. Sk za prvých deväť mesiacov tohto roka dosiahli Slovenské energetické strojárne (SES), a.s. Tlmače. Predpokladaná výška zisku pred zdanením dosiahne do konca roka 83 mil. Sk Podľa zverejnenej správy Eximbanka už odsúhlasila poistenie kontraktu rekonštrukcie a modernizácie kubánskej elektrárne Nuevitas v hodnote 16,5 mil. USD, ktorý budú SES realizovať. V priebehu týždňa stratili akcie SES 6% pri výrazne nadpriemernom objeme realizovaných obchodov na anonymných trhoch - 344 tis. Sk. Polovica tohto objemu bola realizovaná 4. novembra na trhu RMS, keď v ten deň bola zaznamenaná maximálna cena 300 Sk. Pokles v závere týždňa vyvrcholil v piatok minimálnou cenou na 255 Sk, znamenajúcej prelomenie po celý október držanej úrovne.
Hospodársky výsledok, ktorý dosiahla Drôtovňa po 9 mesiacoch ostal na úrovni polročného hrubého zisku - 35 mil. Sk. Podľa predstaviteľov podniku je hlavnou príčinou tohto stavu zavedenie dovoznej prirážky. Cena akcií drôtovne nezaznamenala v priebehu týždňa zmenu a udržala sa pri relatívne pravidelnom obchodovaní na 450 Sk.
Posledné dni sa niesli pre Chiranu Premu v znamení dobrých správ. O produkciu Chirany prejavila počas svojej návštevy výrazný záujem indická ministerka zdravotníctva a starostlivosti o rodinu Renuka Choudhary. V tomto roku vyviezla Chirana do Indie tovar za 17 mil. Sk, jedným z výsledkov posledných rokovaní by mohlo byť vybudovanie spoločného závodu na výrobu injekčných striekačiek v Indii. Ako však povedal generálny riaditeľ Chirany Juraj Borovský, "je potrebné angažovať banku, ktorá bude ochotná tento projekt financovať, ale nie za slovenských úrokových podmienok". Akcie Chirany klesli za týždeň o ďalších 14% a ocitli sa na novom tohtoročnom dne.
Slovnaft dosiahol za tri štvrťroky roka 1997 zisk pred zdanením vo výške 2,25 mld Sk, čo je o niečo viac ako celoročný hrubý zisk v minulom roku. Podľa zverejnenej správy sa Slovnaftu darí boj o trh v ČR, keď do septembra tohto roku tam vyviezol tovar v hodnote 5,85 mld Sk. V tomto roku plánoval Slovnaft získať 15-percentný podiel na českom trhu, čo v objeme predaja predstavuje 6,8 mld Sk. Akcie Slovnaftu zaznamenali v priebehu týždňa podľa priemerného kurzu nárast o 1%, na trhu RMS však pokračuj ú v poklese z úrovne 960 Sk dosiahnutej na konci októbra. Piatok končili priemernou cenou 893 Sk pri minimálnej dennej cene 885 Sk.
Dve dobré správy o VSŽ vystriedali sériu negatívnych informácií o tejto spoločnosti - VSŽ, a.s. Košice, dodajú v budúcom roku minimálne 80 tis. ton karosériového plechu pre ruskú automobilku Autovaz Togliatti a predstavenstvo americkej spoločnosti U.S. Steel Group korporácie USX Corporation spolu s VSŽ schválili projekt spoločného podniku (joint venture) na rozšírenie výroby a predaja pocínovaných plechov na stredoeurópskom trhu. Na trhu RMS sa akcie VSŽ stále nedostali na úroveň 700 Sk, a tak napriek tomu, že boli v piatok obchodované na BCPB pri priemernom kurze 710 Sk, končili týždeň priemerným kurzom 697 Sk. Akcie VSŽ opäť dominovali trhu priamych obchodov, keď pri celkovom týždennom objeme nad 800 mil. Sk došlo k nárastu priemernej ceny pri priamych obchodoch o takmer 100 Sk na 744 Sk.
Po minulotýždennom náraste stratili akcie Bučiny 18% a končili týždeň na 107 Sk. Avizované zvýšenie cien v železničnej nákladnej preprave o minimálne 10 % bude pre Bučinu predstavovať zvýšenie nákladov približne o 2,5 mil. Sk, čo sa odrazí v znížení hospodárskeho výsledku. Za prvých deväť mesiacov dosiahla Bučina hrubý zisk 18 mil. Sk.
Ďalšou dôležitou emisiou, ktorá klesla na tohtoročné dno, je Chemolak. Po týždennej strate o 6% končil na 746 Sk. Hrubý zisk Chemolaku za prvých deväť mesiacov pritom dosiahol 112 mil. Sk, čo je takmer o 50 mil. Sk viac ako v prvom polroku.
Ešte horšie dopadla Plastika, ktorá po týždennom prepade o 26% klesla na 400 Sk. Pod doterajšie júnové dno klesli aj akcie Slovenských lodeníc, ktoré po 15% týždennej strate končili na 424 Sk.
Informácie o kapitálovom trhu a slovenskej ekonomike poskytuje internetová strana http://www.p67value.sk