Aj keď s tým vydavatelia novín pravdepodobne nebudú súhlasiť, najhoršou správou uplynulého týždňa je oznámenie Moodys, podľa ktorého znižuje Slovensku výhľad ratingového ohodnotenia. Dôvodom je zväčšovanie náchylnosti slovenskej ekonomiky na vonkajšie šoky, spôsobené prehlbujúcim sa deficitom štátneho rozpočtu a bežného účtu, vysoké úrokové sadzby, nevyhnutné na udržanie stabilnej meny, a vzrastajúce krátkodobé zadlženie. Zmena by sa mala týkať ratingu Baa3 pre dlhopisy v cudzej mene a Ba1 pre bankové depozitá. Slovensku tak hrozí strata ratingového ohodnotenia, ktoré v súčasnosti dosahujú Poľsko a Maďarsko a ktoré predstavuje stupeň racionálneho investovania. Zhoršenie ratingu Slovenska by malo za následok zdraženie zahraničných úverov, ktoré v súčasnosti predstavujú aspoň pre veľké podniky rozumnú alternatívu domácich pôžičiek, ktorých úrokové sadzby sa už dlhú dobu pohybujú nad 20%. Okrem nárastu nákladov sa táto skutočnosť môže prejaviť i utlmením investičných nákladov v podnikoch, ktoré bude mať v konečnom dôsledku za následok zníženie ich konkurencieschopnosti. Podľa vyjadrenia hovorcu NBS, zverejneného po tomto oznámení Moodys, nie je primárnym dôvodom vysokých úrokových sadzieb potreba obraňovať kurz koruny, ale vysoký dopyt verejného sektora.
Podľa harmonogramu výstavby diaľnic sa má na ne v tomto roku preinvestovať 14 mld Sk. Chýbajúca časť prostriedkov, potrebných na financovanie výstavby v druhom polroku tohto roku, sa má získať zahraničnou emisiou štátnych dlhopisov. Manažérom tejto emisie je Nomura. Prvé správy o problémoch s realizáciou tejto emisie priniesla agentúra SITA už v polovici októbra. Podľa tejto správy rátal pôvodný plán s objemom emisie 250 - 300 mld Sk ( 8 - 10 mld Sk). Zdržanie v realizácii tejto emisie si vynútilo prijatie preklenovacieho úveru od Nomury vo výške 120 mil USD. Cena týchto zdrojov je 6- mesačný dolárový LIBOR plus 0,125 %. V prepočte k 7. októbru to znamená ročný úrok 5,90625 % pri poplatkoch 0,125 % z objemu 120 mil. USD. Podľa poslednej zverejnenej správy má objem emisie štátnych dlhopisov dosiahnuť 210 mil. USD. Predstavitelia Nomury odôvodnili zdržanie v emisii dlhopisov technickými problémami, podľa ich slov by však mala byť zrealizovaná do konca tohto roka. V prípade úspechu tejto emisie bude musieť byť podstatná časť z nej získaných zdrojov hneď vrátená Nomure. Okrem 120 mil. USD preklenovacieho úveru v októbri poskytla totiž už koncom júla Nomura 70 mil. USD na výstavbu diaľnic a rozbeh činnosti Exportno-importnej banky, podľa riaditeľa úseku investícií Slovenskej správy ciest, však tieto prostriedky na výstavbu diaľnic neputovali.
Nielen štát má v poslednom čase problémy s emisiou dlhopisov v zahraničí.. Medzi najväčšie a najziskovejšie spoločnosti na Slovensku patria Slovenské elektrárne. V hodnotení týždenníka Trend sa umiestnili na druhom mieste v tabuľke TOP 100 podľa zisku pred zdanením za rok 1996. Bonitu Slovenských elektrární potvrdil aj v septembri získaný rating BBB- (investičný stupeň) od agentúry Standard&Poor, SE sú prvým podnikom na Slovensku, ktorý získal takéto ohodnotenie. V tomto období pripravovali SE emisiu zahraničných dlhopisov, z ktorých výnos mal slúžiť na financovanie rekonštrukcie elektrární vo Vojanoch a v Novákoch. Ako však už na začiatku novembra uviedol výkonný riaditeľ SE, "Nepredpokladáme, že sa v najbližších mesiacoch vytvorí optimálna situácia na emisiu eurobondov. Pri súčasnom vývoji schodku bežného účtu platobnej bilancie, deficitu štátneho rozpočtu, realizácii pevnej menovej politiky a na druhej strane uvoľnenej rozpočtovej politiky, predpokladajú investori zníženie ratingu Slovenska."
Autor: Juraj Kováčik, P67 value, spol. s r. o., Bratislava