Autor je politológ
Vládna trojkoalícia môže sfúknuť prvú sviečku na svojej narodeninovej torte a kráčať ďalej. Napriek tomu by sa mala trochu pozastaviť nad tým, ako uspela v tom, keď dôvodom na jej vznik bola snaha eliminovať extrémizmus a jasne sa vymedziť proti neštandardných parlamentným zoskupeniam.
Extrémisti od volieb rastú a jednoosobové strany majú stabilné preferencie.
Exodus poslancov
Rok činnosti novej vlády a pohľad na poslanecké lavice hovorí jasne. Po týždňoch od zloženia sľubu a kreovania poslaneckých klubov odišla časť našich volených zástupcov. Najskôr zo Siete a z Mosta-Hídu, neskôr od Borisa Kollára a nedávno od Igora Matoviča.
Aktuálne je mimo poslaneckých klubov dvanásť poslancov a po prvom roku neexistuje už jeden klub. Len na ilustráciu treba dodať, že za celé minulé volebné obdobie odišlo z klubov dvadsaťšesť poslancov a dva poslanecké kluby zanikli. Takmer polovica tohto „úspechu“ sa u nás zvládla za prvú štvrtinu volebného obdobia.
Ale v anonymnom jednom volebnom obvode je priestor na solídne prežitie aj politických bezdomovcov, lebo o nezávislých sa dá len ťažko hovoriť.

Narástli nesystémoví
Po roku v prvej lige rastú extrémistom preferencie. Zle na tom nie sú ani OĽaNO či partička okolo Borisa Kollára. Keď k tomu pripočítame rozpad Siete, ktorá po vstupe do parlamentu nevydržala ani symbolických sto dní, treba jasne konštatovať, že výťahom pre tieto strany neboli silné korene v regiónoch, ale líder, ktorého chrbát potiahol ďalšie mená.
Doslova ide o mená, lebo ak by ich čísla na kandidačných listinách mali iní kandidáti, v parlamente sedia iné mená. Nič viac a nič menej. Dokonca Kollárova rodina získala v marcových voľbách 6,62 percenta hlasov a po roku jej prieskumy vykazujú trochu vyššie, stále stabilné preferencie.
Ani kotlebovci na tom nie sú zle. Teda prvý rok boja proti nim nevyšiel. Do parlamentu vstupovali s 8,04 percenta voličskej podpory, ale dlhodobo vykazujú vyššiu mieru voličskej podpory.
Radšej tri obvody
Iný výsledok by bol, keby sa štandardné strany neriešili zákonom o partajach, ale tlakom na kvalitu cez zmenu volebnej legislatívy.