BRATISLAVA/RÍM (SME - ml) - Prezident M. Kováč po návrate z oficiálnej návštevy v Talianskej republike upozornil na fakt, že sa uskutočnila vo významnom období - v čase, keď pokračujú integračné procesy tak v rámci Európskej únie, ako aj medzi ňou a jej pridruženými členmi. "V Taliansku sme si potvrdili, že v Európe neexistuje nejaké sprisahanie proti SR, že neexistujú nijaké dvojaké metre pre hodnotenie SR, že pretrváva veľký, samozrejmý, prirodzený záujem o to, aby sa Slovensko mohlo integrovať," zdôraznil M. Kováč. A dodal, že Slovensko je priaznivo hodnotené pokiaľ ide o ekonomickú pripravenosť, prispôsobenie právneho systému, ale pretrváva jeho negatívne hodnotenie podľa politických kritérií: "Je to výzva pre nás, aby sme viac rešpektovali tie pripomienky, ktoré zo strany EÚ voči našej vnútornej politike existujú," povedal M. Kováč. Podľa jeho slov Taliansko zastáva názor, že rozhovory o členstve v únii by sa mali začať so všetkými asociovanými krajinami - ich ďalší priebeh by závisel od miery pripravenosti jednotlivých krajín.
Vzhľadom na to, že talianska strana potvrdila svoj záujem o rozvíjanie dvojstranných vzťahov so SR a že na budúci rok má navštíviť Slovensko taliansky prezident, predseda vlády i prezident Senátu, M. Kováč hodnotil svoju návštevu ako úspešnú a užitočnú. Taliansko si chce vybudovať novú kvalitu vzťahov so Slovenskom. Prezident SR počas návštevy tlmočil záujem o získanie partnera, ktorý chápe, že krajina v niektorých smeroch potrebuje "aj nejaký osobitný prístup". Stretnutie s talianskymi priemyselníkmi považuje za užitočné najmä preto, že slovenskú stranu upozornili na úzke miesta, ktoré bránia ich kapitálovej angažovanosti na Slovensku. Priemyselníci kritizovali aj niektoré konkrétne opatrenia, napríklad plošnú certifikáciu: "V niektorých smeroch sme sa tak trošku zosmiešnili, že sme pristúpili k tejto veci nie dosť odborne," konštatoval M. Kováč.
Prezident SR po stretnutiach s najvyššími predstaviteľmi Svätej stolice vyslovil spokojnosť s úrovňou našich dvojstranných vzťahov s Vatikánom. Skutočnosť, že veľvyslanec A. Neuwirth bol kvôli konzultáciám dlhší čas mimo svojho pôsobiska, sa podľa prezidenta na vzťahoch medzi SR a Vatikánom negatívne neodzrkadlila. O pripravovanej základnej zmluve M. Kováč povedal, že Svätá stolica má veľký záujem, aby z rokovaní vzišla taká dohoda, ktorú v parlamente "podporí veľká väčšina našich poslancov". Z toho sa dá podľa neho odvodiť záver, že ak sa taká zmluva dohodne už začiatkom budúceho roku, Vatikán by to privítal, no ak sa to nepodarí, nevznikne z toho žiadny vážny problém.
Autor: SME - ml