BRATISLAVA (SITA) - Sektor malého a stredného podnikania vykazuje vysokú dynamiku v tvorbe pracovných príležitostí. Je to celosvetový trend, ktorý sa prejavuje aj na Slovensku. Podiel malých podnikov do 24 zamestnancov a živnostníkov na zamestnanosti vzrástol zo 17,3 % v roku 1992 na 26,7 % v 1996. Oproti predchádzajúcemu roku zaznamenal rast priemerného počtu živnostníkov vysokú dynamiku. Ich počet vzrástol o 14,1 %.
Najviac živnostníkov podniká v regióne Bratislava a Žilina. Vo všeobecnosti je najvyššia podnikateľská aktivita v okresoch s najnižšou mierou nezamestnanosti. Na Medzinárodnej konferencii o živnostníctve to povedal vo svojom referáte generálny riaditeľ sekcie práce Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Jozef Eštočin.
Podľa slov J. Estočina rozvoj zamestnanosti v tomto sektore významne ovplyvnili prostriedky aktívnej politiky trhu práce v súčasnosti z Národného úradu práce a predtým z Fondu zamestnanosti. "Tieto prostriedky boli rozhodujúcim zdrojom financovania tohto sektora. V roku 1995 smerovalo na podporu malého a stredného podnikania 300 mil. Sk zo štátneho rozpočtu, 1 mld Sk z programu PHARE a 3 mld Sk z prostriedkov Fondu zamestnanosti. Z tohto je jasné, kto prakticky pomáhal financovať tento sektor," poznamenal J. Estočin. Ako uviedol, keďže sú malé a stredné podniky spolu so živnostníkmi jedným z najvhodnejších prostriedkov riešenia zamestnanosti a znižovania nezamestnanosti, MPSVR SR sa usiluje o vytvorenie priaznivých legislatívnych podmienok na podporu zvyšovania zamestnanosti v tomto sektore. "Významné legislatívne zmeny v tejto oblasti obsahuje nový zákon o zamestnanosti. V tomto zákone je jednoznačnejšie vymedzená skupina samostatne zárobkovo činných osôb. Príspevok na poistenie v nezamestnanosti sú povinní patiť len tí podnikatelia a živnostníci, ktorí prevádzkujú alebo vykonávajú činnosť aj v skutočnosti," povedal J. Estočin. Podľa jeho slov v záujme podpory malého a stredného podnikania sa týmto zákonom znížil príspevok na poistenie v nezamestnanosti, platený samostatne zárobkovo činnou osobou, osobou spolupracujúcou s touto osobou a osobou zárobkovo činnou zo 4 na 3 %.