Napriek pretrvávajúcej stagnácii sa za určité pozitívum na trhu organizovanom RM-S dá považovať nárast priemernej ceny o 34 Sk a mierny nárast priemerných denných obchodov. K tomuto nárastu došlo po niekoľkomesačnom kontinuálnom poklese a uvedená zmena vývoja má predovšetkým "motivačný" podtón. Súčasnú situáciu na trhu charakterizuje aj vysoký rozdiel medzi emisiami, pri ktorých bol zaznamenaný nárast (93) a pokles (178) priemernej ceny. Obdobne dochádza k nárastu diferencie medzi počtom obchodovateľných emisií (928) a počtom obchodovaných emisií (311) v rámci anonymných obchodov. Pri historickom pozorovaní správania sa trhu si nemožno nevšimnúť silnú korelačnú závislosť medzi nárastom obchodov a približovaním sa vianočných sviatkov. Tohtoročný koniec roka pravdepodobne nebude tvoriť žiadnu výnimku, aj keď masívnu intervenciu zahraničných investorov už neočakávajú ani tí najoptimistickejší účastníci trhu. Na základe súčasného vývoja trhu k principiálnej zmene charakteru trhu môže dôjsť najskôr v priebehu nasledujúceho roku.
Anonymnému trhu RM-S aj v tomto mesiaci naďalej dominovala spoločnosť VSŽ. Okrem nárastu obchodov až na vyše 17 mil. Sk, bolo možné sledovať aj nárast priemernej ceny o 44 Sk. Ostatné obchodovateľné emisie nasledovali VSŽ až s výrazným odstupom. Dôkazom toho je aj druhá najobchodovanejšia spoločnosť SLOVNAFT, pri ktorej sa realizovali v celkovom objeme len okolo 4 mil. Sk.
Pri priamych obchodoch nedošlo k výraznejším zmenám, zostali na porovnateľnej úrovni s predchádzajúcim mesiacom. Významnejšie priame obchody sa uzavreli pri spoločnosti Istrokapitál v objeme 160 mil. Sk (19% emisie), pri priemernej cene 168 Sk a pri spoločnosti St. Nicolaus v objeme 69 mil. Sk, pri priemernej cene 1000 Sk (20 % emisie). U ostatných emisií neprekročil objem priamych obchodov hladinu 50 miliónov.
Autor: Informačné stredisko kapitálového trhu