Ekonomika

Regulácia miezd v ČR

Kvôli udržaniu makroekonomickej stability ČNB dlhodobo žiada od vlády, aby ovplyvňovala vysoký rast miezd v ČR. Klausov kabinet nemieni presadzovať v parlamente všeobecne platný právny predpis upravujúci rast miezd, preto sa obmedzuje na škrtenie rastu miezd v štátnej správe, v štátnych podnikoch, vo verejnom sektore a v podnikoch, kde má účasť FNM ČR. Predseda FNM ČR R. Češka oboslal desiatky spoločností s účasťou FNM listom, v ktorom žiada ich štatutárov, "aby presadzovali v roku 1998 taký rast miezd, ktorý zodpovedá rastu produktivity práce, ale najviac o 7,6 %". Obmedzenie rastu miezd by sa malo dotknúť niekoľkých desiatok spoločností, medzi nimi bánk, Škody Mladá Boleslav (14 200), ČEZ (12 000), SPT Telecom (12 200), OKD (12 000), ČKD (9600), ale aj Českej pošty (7900), v zátvorke je uvedená priemerná mzda v roku 1996 podľa údajov z MF Dnes. Proti týmto opatreniam sú odborári, hrozia pokračovaním protestných akcií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Odsírenie finišuje

ČEZ, a.s. Praha, dominantný výrobca elektriny v ČR (79 % českej spotreby), za 9 mesiacov tohto roka mierne znížili obrat. Tohoročný predpokladaný čistý zisk ČEZ 6 mld Kč spoločnosť za 9 mesiacov naplnila na menej ako 50 %, spôsobil to aj pokles kurzu českej koruny. V ČEZ finišuje odsírovací program, klasické elektrárne, ktoré sú trvale v prevádzke, sú už odsírené. Dosiaľ neodsírené elektrárne vyrábajú elektrinu v obmedzenom časovom režime, niektoré z nich slúžia ako studená rezerva v prípade rozsiahlych výpadkov zdrojov. Odsíriť sa majú ešte tri bloky elektrárne v Tušimiciach, ktoré sú trvale odstavené. Majú sa uviesť do chodu pravdepodobne až v budúcom tisícročí. Do programu odsírenia ČEZ investovali doteraz 30 mld Kč.

SkryťVypnúť reklamu

Nová legislatíva pre poisťovne

V snahe stabilizovať sektor poisťovníctva česká vláda pripravila návrh zásad rozsiahlej novely poisťovacieho zákona. Novela, ktorej paragrafové znenie sa očakáva o niekoľko týždňov, sprísni štátny dozor nad poisťovňami, umožní aj nútenú správu poisťovne, ktorá sa dostala do finančných ťažkostí. Novela stanoví minimálne základné imanie poisťovne podľa toho, aké druhy poistení zjednáva. Pre poisťovne, ktoré budú poskytovať zaisťovacie operácie, bude potrebné základné imanie najmenej 1 mld Kč. Česká poišťovna, a.s. (ČP), za 9 mesiacov tohto roka prijala poistné v sume vyše 23 mld Kč, ale vykázala zisk iba 3 mil. Kč. ČP odhaduje poistné plnenie z titulu tohoročných záplav na vyše 5 mld Kč. ČP má 65 percentný podiel na českom poistnom trhu.

SkryťVypnúť reklamu

ČSOB si udržala zisk

Z veľkých českých bánk iba hospodárenie ČSOB, a.s., a Živnostenskej banky, a.s, si udržalo rentabilitu aktív na priaznivej úrovni - nad 1 %. ČSOB minulý a aj tento rok vykazuje túto hodnotu nad 1,4 %. Čistý zisk ČSOB dosiahol za trištvrte roka 2,4 mld Kč. Banka vo svojej bilancii eviduje úvery za 108 mld Kč, z toho asi pätinu na Slovensku. Priemerná úroková marža ČSOB dosiahla v septembri 3,8 %, podľa predstaviteľa banky je nízka marža spôsobená skutočnosťou, že ČSOB obchoduje s bonitnými klientmi. Banka úveruje u nás aj Slovnaft, SPP a Matador, objem úverov poskytnutých týmto spoločnostiam vzrástol.

Sládek bude menej jazdiť

Český parlament schválil zrušenie 14. platu ústavným činiteľom a sudcom. Je to súčasť druhého balíčka ekonomických opatrení, ktoré po zhoršení makroekonomických výsledkov prijala vláda na jar. Poslanci prijali tento návrh veľkou väčšinou, zároveň prijali návrh opozičného poslanca, aby parlament znemožnil neobmedzené čerpanie benzínu pre funkcionárov parlamentu. Poslanec a predseda klubu SPR RČS Miroslav Sládek vlani najazdil na vozidle Felícia 148 tisíc kilometrov s priemernou spotrebou 18 litrov.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MF Dnes, jv

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 324
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 641
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 422
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 732
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu