Od roku 1999 je 21. marec Medzinárodný deň poézie. Cieľom tohto dňa je šíriť ohrozené jazyky medzi komunity a približovať jazykovú jedinečnosť tým, ktorý jej počas roka nevenujú pozornosť. Tu je 10 kníh, ktoré to rozhodne dokážu.
Jakub Kapičiak: Intenzívne využitie majetku
Vskutku experimentálny kúsok mladého poeta začiatkom tohto roka uzrel svetlo sveta v knižnej podobe. Témy jeho básní sú drsné, erotické, ale aj detské. Ani jedna báseň sa nepodobá na inú, čím kniha predstavuje koláž foriem, obrazov a postrehov. Môžete si ju stiahnuť zadarmo alebo za dobrovoľný príspevok.

Michal Habaj: Caput Mortuum
Kto je básnik? Čo je jeho úlohou? A ako nás vyslobodí zo sveta, v ktorom nechceme byť? Habaj na tieto otázky odpovedá so silou boxera a citom milenca. Hoci sú jeho básne bolestne priame, jemne načrtáva nádej a láka čitateľa dúfať.

Michal Tallo: Antimita
Jazyk, ktorý autor používa, vstupuje do mysle čitateľa pomaličky, nenápadne. Po asi tretej básni si uvedomíte, že žijete text pred vašimi očami, že vy ste hlavným hrdinom, vy ste tou tragickou bábkou v slovnej hre. Antimita popisuje neľúbivé pocity a emócie, ktorými si jednoducho musí prejsť každý. Niektoré básne nájdete tu, celú zbierku si môžete aj kúpiť.

Lyrik: Naničhodný poet
Táto zbierka má vraj gule. Okrem oplzlých básní a jasných zámerov v nej nájdete aj popkultúru v osobitnom rozmere, akú jej dokáže dať len Lyrik.


Ján Marton: Život nie je pes, je to suka
Silný vplyv Baričáka sa v tejto zbierke nezaprie, to je fakt. Autor sám o sebe však preskúmava vonkajší a vnútorný svet nielen seba, ale aj jeho spolupútnikov životom. Marton sa vyžíva v emocionálnom výleve, poetickom pokuse. Sám to aj, prekvapivo, priznáva.

Lucia Bizarretová: Press the button X
Rodáčka z Nitry sa v svojej tretej zbierke prezentuje kombináciou známych metafor a intímnych výjavov zo (svojho) života. Netrápi sa formou, interpunkciou ani názvami, básne ponúka v surovej forme tak, ako to cíti. Kniha je dostupná verejnosti zadarmo na tomto odkaze.

Petra Hilbert: Balada o srdci
O tom, že poézia môže byť hrou, nemusíte pochybovať. Táto interaktívna dvojjazyčná kniha obsahuje 17 veršov doplnených o 34 nádherných ilustrácií. O láske hovorí jednoducho, plynulo, akoby zo sna. Nechajte sa ňou uniesť.

Katarína Kucbelová: Vie, čo urobí
Odvážna výpoveď o deformácii, skrate, úpadku. Nesnaží sa o falošný pocit očistenia či nádeje. Autorka rozhodne vedela, čo robí, keď sa do písania týchto básní púšťala. "Obchádzanie alebo úplné zatajovanie pravdy je napokon vždy aj zlyhávaním umeleckých ambícií," vyjadril sa kritik Miroslav Brück.

Miroslava Ábelová: Striptíz
Ábelovú ani Striptíz netreba predstavovať. Stálica slovenskej scény síce má na konte už tri knihy, k tejto sa vraciame najradšej. Jej mladícka energia, ostrý jazyk a priam až mužská irónia si podmaní mužov i ženy. Že na všeličo kydá? Vie to s noblesou modernej ženy.

Jana Varcholová: Tanečnica na špičke
Martina Grmanová sa vyjadrila, že "názov zbierky asociuje jemnosť a gracióznosť baletu, zároveň však v sebe nesie zložitý pohyb na hrane." S týmto citátom sa stotožní každý, kto bojuje. Či už v živote, alebo s ním.

