Možno trochu cynický titulok vezmúc v úvahu, že dolu Nílom opäť tiekla krv nevinných obetí. A opäť to boli turisti. Tak ako pred dvomi mesiacmi pred Egyptským múzeom v Káhire, tak ako pred rokom a pol pred hotelom Európa v Káhire, tak ako... Výpočet útokov a obetí je mimoriadne dlhý. Miesta atentátov, spôsoby útokov a počty obetí sa menia. Spoločný menovateľ však ostáva rovnaký.
Aj v Egypte, tak ako v Alžírsku, stoja za vraždami islamskí extrémisti. V Egypte však zatiaľ nemajú medzi obyvateľstvom takú podporu ako v Alžírsku, kde islamská opozícia v roku 1991 vyhrala prvé kolo parlamentných volieb. V Egypte islamskí fundamentalisti o takejto ľudovej podpore môžu zatiaľ iba snívať. A tak sa uchyľujú k ojedinelým, ale o to krvavejším atentátom. Ich cieľom sú najmä zahraniční turisti.
Dôvod, prečo sú terčom útokov práve turisti, je veľmi jednoduchý. Aj keď islamisti odôvodňujú svoje útoky na cudzincov tým, že "neveriaci" votrelci nemajú čo v moslimskej krajine hľadať, skutočnosť je iná. Turistický ruch je hlavným zdrojom príjmov egyptskej vlády. Preto extrémisti útočia práve na "zdroj" týchto príjmov - na zahraničných turistov. Tým chcú dosiahnuť zníženie turistického ruchu. Vláda tak bude mať menej peňazí na sociálne programy a obyvateľstvo jej prestane dôverovať. A islamskí fundamentalisti sa objavia ako spásonosná politická alternatíva. Celá záležitosť má malý háčik. Z príjmov z turistického ruchu nežije iba egyptská vláda. Žijú z nich - priamo alebo nepriamo - desiatky či stovky tisícov Egypťanov. Ak sa extrémistom podarí ochromiť turistický ruch, doplatia na to práve títo, väčšinou chudobnejší ľudia. A islamskí fundamentalisti im iba ťažko nájdu náhradný zdroj príjmov. Nehovoriac o tom, že súčasný egyptský režim, aj keď má ďaleko k ideálu západnej demokracie, je predsa len demokratickejší a slobodnejší, ako by bol režim, ktorý chcú v Egypte zaviesť islamskí fundamentalisti. A ešte jedna vec je na pondelkovom atentáte zaujímavá a jej dosah len ťažko predvídateľný. V minulosti boli v Egypte terčom útokov predovšetkým izraelskí, americkí, britskí, francúzski alebo nemeckí turisti, teda občania západných veľmocí, ktoré islamskí extrémisti považujú za svojich úhlavných nepriateľov. Na druhej strane občania neutrálneho Švajčiarska, alebo v oblasti politicky neaktívneho Japonska sa mohli cítiť relatívne bezpečnejšie. Lenže po pondelkových udalostiach v Luxore je jasné, že proti terorizmu žiadna neutralita alebo nezúčastnenosť nefunguje. Terorizmus vyžaduje jednoznačnú odpoveď od všetkých krajín na svete. Pretože občania ktorejkoľvek krajiny sa môžu stať obeťou takéhoto útoku.