Výsledkom nedávneho vyčíňania vandalov bolo vyše 40 poškodených hrobov na cintoríne v Alekšinciach. Tento nezmyselný čin sa stal 16. novembra a už o necelé dva dni boli jeho páchatelia známi - sú nimi štyria domáci maloletí chlapci (13- a 12-roční). Ako nás informoval kpt. Milan Sýkora, riaditeľ Obvodného oddelenia Policajného zboru vo Veľkom Záluží, výtržníci svoj skutok spáchali o 12.30 h - podľa všetkého len tak, z dlhej chvíle... "Palicami, ktoré im padli do oka cestou na cintorín, pozrážali svietniky z náhrobných kameňov, čím spôsobili škodu predbežne vo výške 30 tisíc korún. Táto suma však bude po spresnení ešte vyššia." Ako sme sa na polícii dozvedeli, niektorí z chlapcov mali sklony k výtržníctvu už predtým, pričom majú na rováši aj niekoľko drobných krádeží. Na obecnom úrade nám zase prezradili, že dvaja maloletí svojho času napríklad naliali babke z dediny do studne nejaké chemikálie, vraj z recesie, a jeden z chlapcov údajne strávil istý čas v "polepšovni", keďže celý rok nechodil do školy... Vandalom hrozí za ich posledný skutok znížená známka zo správania a možno aj už spomínaná polepšovňa - ľudí však v prvom rade zaujíma, kto im zaplatí škodu. Zdá sa, že s tým budú problémy - rodičia dvoch výtržníkov sú totiž nezamestnaní a žijú iba zo sociálnej podpory.
NITIRIANSKE NOVINY
O rodine Skyčákovcov
V kultúrnom dome v Kline sa 6. novembra 1997 uskutočnil seminár o rodine Skyčákovcov, rodákov z tejto obce. Seminár predstavil obyvateľom Klina životy a dielo troch Františkov Skyčákovcov, ktorí v minulom a tomto storočí patrili k propagátorom a organizátorom hospodárskeho, kultúrno- -osvetového, politického a náboženského života na Slovensku. Snahou prednášajúcich bolo objektívne, na základe historických faktov predostrieť a zhodnotiť život a prácu osobností z rodiny Skyčákovcov, ktoré boli v minulom režime zaznávané, ba zakazované. Ide o Františka Skyčáka - zakladateľa a majiteľa kúpeľov Slaná Voda, ktorý sa narodil v roku 1824. Propagoval zakladanie hospodárskych spolkov, modernejšie obrábanie pôdy, orbu dvojitým ruchadlom a úpravu lúk. Ďalším z rodákov z Klina je František Skyčák, narodený v roku 1870. Spoločne s Andrejom Hlinkom a Ferdinandom Jurigom bol zakladateľom Slovenskej ľudovej strany. V roku 1902 založil Ľudovú banku v Námestove. V roku 1905 bol zvolený za poslanca Uhorského snemu, v rokoch 1933-36 redigoval časopis Spolku Oravcov Naša Orava. Pochovaný je v Pohraniciach pri Nitre. Treťou významnou osobnosťou z rodiny Skyčákovcov bol filozofický mysliteľ, pedagóg a literát František Skyčák, narodený v roku 1899. Jeho osoba ako filozofického mysliteľa a literáta nie je dodnes náležite zhodnotená. Od roku 1938 do roku 1945 bol rektorom spišského seminára. Zomrel v mladom veku v roku 1945. Ako povedal Dr. A. Maťovčík, zo seminára bude vyhotovená brožúra so všetkými referátmi. O živote a diele Františka Skyčáka, rektora spišského seminára, je potrebné pripraviť knihu, ktorá prispeje k duchovnému bohatstvu Slovenska.
BIELA ORAVA, Námestovo
Ako sa rockuje s fujarou
Už piaty ročník festivalu žilinských rockových skupín Rocková fujara bude v nedeľu 30. novembra od 15. h v menze Žilinskej univerzity na Hlinách V. Organizátormi sú Severopovažské osvetové stredisko Žilina a žilinskí študenti. V rámci súťažnej prehliadky o najlepší text, hudbu a inštrumentálny výkon vystúpia skupiny Horúca Deny, Komunálne služby, Bez názvu, Incest, B. M. Kvartet, Vírus, Saiph, Skrz-naskrz a Marchaine a hlavnou cenou pre najlepšiu skupinu je možnosť demonahrávky v žilinskom nahrávacom štúdiu Par Avion. V nesúťažnej časti prehliadky vystúpia kapely Ako doma a Jungle zo Žiliny i martinská Chia.
CIEĽ, Žilina