Keď boli v roku 1991 z neoznačeného hrobu blízko Jekaterinburgu (bývalého Sverdlovska) exhumované pravdepodobné ostatky členov poslednej cárskej rodiny Romanovovcov, dalo to podnet k rôznym špekuláciám. Nacionalisti hlásiaci sa k pravému krídlu ruskej pravoslávnej cirkvi napríklad stále neprestávajú tvrdiť, že rodina monarchu nebola v skutočnosti obeťou boľševickej revolúcie, ale konšpiratívnej rituálnej vraždy židovsko-slobodomurárskej lóže. Podľa nich je to len ďalší príklad svetového sprisahania proti Rusku. Periodicky sa objavujú aj teórie, ktoré dokazujú, že nejde o telesné pozostatky cárskej rodiny. Napriek tomu vedci po preskúmaní DNA nepripúšťajú žiadne pochybnosti. Všetky dostupné údaje sa nachádzajú na stole vládnej komisie. Tempo ich práce neuspokojuje prvého vicepremiéra Borisa Nemcova, ktorý začiatkom mesiaca vyhlásil, že všetky výskumy sa musia ukončiť do januára budúceho roku a ostatky dôstojne pochovať. To rozpútalo novú vlnu vášní na politickej úrovni, lebo miesto budúceho hrobu nebolo doteraz vybrané.
Ostatky sa v súčasnosti nachádzajú na starostlivo stráženej železničnej stanici Sverdlovsk-Sortirovočnyj v špeciálnom vagóne, ktorý bežne slúži moskovským kriminalistom ako mobilné laboratórium. V tomto vagóne mali byť na príkaz samotného prezidenta Borisa Jeľcina prevezené do Moskvy na záverečnú expertízu. Proti tomu ostro protestuje guvernátor z Jekaterinburgu Eduard Rozel, ktorý sa chystá pochovať pozostatky cárskej rodiny na mieste ich popravy, zatiaľ čo moskovský starosta Jurij Lužkov navrhuje ako posledné miesto odpočinku staronový chrám Krista Spasiteľa v hlavnom meste Ruska. Hrobka Nikolaja II. každopádne sľubuje stáť sa turistickou atrakciou a samozrejme prinášať patričné finančné zisky.
Jekaterinburg je preto maximálne zainteresovaný, aby ostatky zostali tam, kde v súčasnom období sú. Oblastný súd zakázal prevoz ostatkov s odvolaním sa na paragraf 244 hanobenia tiel mŕtvych. Ruská generálna prokuratúra protestovala a posledné slovo tak bude mať najvyšší súd. Zaujímavé je, že do sporu medzi Moskvou a Jekaterinburgom nezasahuje Sankt Peterburg, pritom 20 percent všetkých Rusov podľa prieskumu verejnej mienky podporuje ako posledné miesto odpočinku Petropavlovskú pevnosť pri meste na Neve. Len o percento menej sa vyslovilo pre Jekaterinburg (na miesto, kde sa konala poprava) a ďalších päť percent navrhlo, aby ostatky zostali v hrobe, v ktorom sa našli. Moskvu podporuje len 18 percent respondentov.
Autor: JAN TOBIÁŠ, agentúra Epicentrum