Prijatím zákona o revitalizácii sa však aj čiastkový efekt, ktorý prinesie novela v budúcnosti, minimalizuje, resp. neutralizuje. Pre agentúru SITA to povedal Ivan Mikloš (DS).
Podľa I. Mikloša sú potrebné zásadné zmeny, ktoré posilnia postavenie veriteľov. "Ide predovšetkým o zavedenie povinnosti dlžníka samoiniciovať konkurz a vyrovnanie a v prípade nedodržania tejto povinnosti uplatniť sankcie," povedal I. Mikloš. Túto povinnosť by mal podľa neho mať štatutárny orgán spoločnosti. Ako uviedol, pre tento účel by sa mala stanoviť hranica insolventnosti (na základe trhových cien), po prekročení ktorej by automaticky vznikala povinnosť podniku iniciovať konkurz a vyrovnanie. Okrem sankcií považuje Mikloš za potrebné uplatniť pre štatutára v prípade porušenia uvedenej povinnosti aj zákaz účasti v orgánoch obchodnej spoločnosti na určité obdobie.
Ako I. Mikloš povedal, nevyhnutné je rozšíriť právomoci veriteľov a zabezpečiť efektívnu ochranu ich záujmov, predovšetkým v období medzi podaním návrhu na bankrot a rozhodnutím súdu. I. Mikloš tiež zdôraznil potrebu zahrnúť pod inštitút konkurzu a vyrovnania všetky podniky, teda vylúčiť všetky doterajšie výnimky. V súčasnosti sa vzťahuje výnimka uplatnenia zákona o konkurze a vyrovnaní na tzv. strategické podniky a firmy v revitalizácii. Okrem uvedených zmien navrhuje Mikloš zrovnoprávniť postavenie domácich a zahraničných veriteľov a rovnako aj štátne a súkromné pohľadávky. Na záver I. Mikloš dodal, že neočakáva, že vládou schválená novela prinesie viditeľné zintenzívnenie využívania inštitútu konkurzu a vyrovnania.