BRATISLAVA (SITA) - Vývoj na kapitálovom trhu v minulom týždni bol rozporuplný. Na jednej strane nárast záujmu o tri najlikvidnejšie emisie - Slovnaft, Naftu a VSŽ, na druhej strane stagnácia alebo ďalší pokles väčšiny zostávajúcich emisií. Všetky tri uvedené emisie sa obchodovali v priebehu týždňa na anonymných trhoch v objeme okolo 6 mil. Sk. Záujem o ne sa pritom zatiaľ neprejavil mimoriadne veľkým nárastom ich ceny, keď iba Nafta zaznamenala týždenný zisk 9%. Týždeň končila na 1411 Sk, pričom v piatok sa obchodovala iba na trhu RMS a v priebehu týždňa zaznamenala na BCPB maximálnu cenu 1525 Sk.
Zlé správy o VSŽ zatiaľ nenašli svoj odraz vo vývoji ceny akcií na kapitálovom trhu, zvýšený záujem naopak podporuje rast ceny, ktorá by podľa niektorých správ mohla i na anonymnom trhu prekonať hranicu 700 Sk. S ohľadom na súčasnú situáciu by to bolo veľmi príjemným prekvapením.
Ohlásené výsledky Maytexu, ktorý za prvých 9 mesiacov vyrobil tovar za 817,9 mil. Sk a očakáva dosiahnutie plánovaného zisku na tento rok vo výške 5 mil Sk, pôsobia mierne optimisticky. Na trhu sa s akciami Maytexu obchodovalo naposledy približne pred mesiacom pri cene 162 Sk.
Vývoz Ozety dosiahol od januára do septembra hodnotu 1,217 mld Sk, z toho 1,018 mld Sk smerovalo na trhy západnej Európy. Celkový predaj predstavoval 1,388 mld Sk, v rovnakom období minulého roka to bolo 1,413 mld Sk. Výroba poklesla oproti minulému roku o 2,4% a predstavovala 1,376 mld Sk. Stále stratové hospodárenie Ozety našlo svoj odraz v ďalšom poklese ceny na nové tohtoročné minimum. Pri veľmi slabom obchodovaní skončila Ozeta týždeň na 166 Sk.
V období január až september 1997 dosiahli Železiarne Podbrezová zisk 34,551 mil. Sk. Za prvých šesť mesiacov 1997 pritom vykázali ŽP zisk v hodnote 54 mil. Sk. Na znížení hospodárskeho výsledku v období od júla do septembra sa podľa predstaviteľov spoločnosti podieľalo viacero faktorov, predovšetkým zvýšenie cien elektrickej energie, ktoré pre podnik predstavovalo 12,9% a dovozná prirážka. V priebehu týždňa sa s akciami Železiarní realizovali na anonymných trhoch obchody v objeme 73 tisíc Sk a po strate 4% končili týždeň na 150 Sk, takisto predstavujúcich nové tohtoročné minimum.
V priebehu dvoch mesiacov by mali Slovenské energetické strojárne (SES), a.s. Tlmače, pripraviť cenovú ponuku na dodávku dvoch kotlov pre dva elektrárenské bloky do Číny. Zmluva by mala byť podpísaná v polovici budúceho roka. Dodávka slovenskej strany by mala prekročiť 100 mil. USD. Pri týždennom objeme na anonymných trhoch cez 700 tisíc Sk stúpla cena akcií SES o 11% pri týždennom maxime 309 Sk zaznamenanom na trhu RMS.
Najväčší výrobca náterových látok v SR Chemolak, a.s. Smolenice, dosiahol za deväť mesiacov tohto roka zisk pred zdanením 111,551 mil. Sk, vlani pritom dosiahol zisk pred zdanením 77,769 mil. Sk. Cena akcií tejto jednej z najkvalitnejších emisií obchodovaných na Slovensku naďalej stagnuje a po týždennej strate o 2% končí na 829 Sk, pričom na anonymných trhoch sa akcie Chemolaku obchodovali v objeme iba 78 tisíc Sk.
Za prvých deväť mesiacov tohto roka dosiahla spoločnosť Inžinierske stavby, a.s. Košice, zisk 76,8 mil. Sk. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená nárast o 88,2 %. Nárast o 12% zdvihol v priebehu týždňa cenu akcií Inžinierskych stavieb na 561 Sk, zatiaľ iba na trhu RMS.
Jednu z najvýraznejších strát v tomto týždni zaznamenali akcie Závodu SNP. Po prepade o 18% klesli na 188 Sk, predstavujúcich opäť nové tohtoročné minimum. Za mesiac už akcie SNP strácajú 37%, na BCPB boli naposledy obchodované pri cene 310 Sk.
Ešte zdrvujúcejšie pôsobí voľný pád ceny akcií Biotiky. Po týždennej strate o takmer 40% končia na 290 Sk. V priebehu týždňa sa akcie Biotiky zobchodovali na anonymnom trhu v objeme necelých 19 tisíc Sk, pri priamych obchodoch bola pritom Biotika zobchodovaná v objeme nad 7 mil. Sk pri priemernej cene 880 Sk.
Bývalý IF VUB kupón zastavil svoj rast pod 280 Sk a po týždennom zisku o 25% sa končí na 250 Sk, predstavujúcich mesačný zisk o 67%.
Nárast v priebehu týždňa o 10% zdvihol cenu akcií Reštitučného investičného fondu z nedávneho tohtoročného dna na úroveň 500 Sk, držanú takmer po celý september. Nové tohtoročné dno zaznamenali po 7-percentnej týždennej strate akcie Chirany Premy, Slovenským lodeniciam sa po strate 3% podarilo udržať tesne nad 500 Sk.
Informácie poskytuje aj internetová strana http://www.p67value.sk