BRATISLAVA (SITA, REUTERS) - V uplynulom týždni utrpela väčšina východoeurópskych búrz pokles. Zasiahnuté boli celým radom politických a trhových faktorov, počnúc od kolapsu hongkonského akciového trhu, končiac rezignáciou českého ministra zahraničných vecí. Budapeštianska burza však išla "proti prúdu" a pred dvojdňovým sviatočným obdobím zaznamenávala prírastky. Bratislavské akcie prejavili znaky oživenia vďaka silnejšiemu záujmu zo strany zahraničných investorov. Pád akcií v Hongkongu spôsobil pokles poľských akcií, avšak na ostatné východoeurópske burzy nemal výraznejší vplyv. Pražská burza poklesla po zverejnení správy o rezignácii českého ministra zahraničných vecí Zieleneca pre nezhody vnútri ODS, v ktorej bol podpredsedom. Príčinou pádu akcií v Bukurešti a Záhrebe bola absencia významných investorov. Obchodovanie v ekonomickými a politickými krízami zmietanom Bulharsku sa tento týždeň obnovilo po ročnej prestávke. Vďaka dvojdňovému sviatku nebolo možné vykalkulovať hodnotu stredoeurópskeho indexu CESI, ktorý sleduje pohyby 72 českých, slovenských, poľských, maďarských a slovinských emisií.
VARŠAVA
Poľský akciový index poklesol v uplynulom týždni o 4,5 %, predovšetkým pre štvrtkový pád hongkonského akciového trhu. Investori využili pokles na varšavskej burze a nakupovali, preto sa v pondelok očakáva oživenie a rast cien. Veľa však závisí od vývoja na svetových burzách. Vzájomná závislosť medzi poľským trhom a Hongkongom je totiž príliš slabá na to, aby mal spomínaný pokles dlhú životnosť. Hlavnou príčinou pádu Varšavy bol vývoj na susedných burzách. Domáce poľské správy boli totiž bezvýznamné, takže neboli schopné určovať na burze trendy.
PRAHA
České akcie pokračovali v páde aj v piatok, zasiahnuté obavami z nestability českej vlády a z volatility v Hongkongu. Za celý týždeň poklesol index PX-50 o 13,5 bodu (resp. o 2,46 %). Vo štvrtok bol trh šokovaný rezignáciou ministra zahraničných vecí Zieleneca, ktorá vyvolala obavy z budúcnosti vlády.
BUKUREŠŤ
Bukurešťské akcie v uplinulom týždni poklesli vďaka absencií výraznejšieho nákupného záujmu. Investori totiž čakajú na nový zákon o investíciách, kým iní už investovali všetko, čo na tento rok plánovali do rumunských akcií investovať. Do schválenia spomínaného zákona sa na bukurešťskej burze neočakáva rast. Hlavný index poklesol za celý týždeň o 10,17 %.
ĽUBĽANA
Slovinský index SBI poklesol v uplynulom týždni o 2,63 %. Po osemdňovom poklese sa čaká skoré oživenie. Predpokladom je však prílev nového kapitálu. V opačnom prípade sa ceny nepohnú zo súčasných úrovní.
ZÁHREB
Chorvátsky index Crobex poklesol vo štvrtok na ročné minimum, avšak v piatok mierne oživil na 1116,9 bodu. Väčšina akcií klesala počas celého týždňa a aktivita poklesla vďaka absencií veľkých nákupcov. Analytici povedali, že v nadchádzajúcom týždni čakajú na trhu stabilizáciu. Podmienkou je však rast dvoch najväčších emisií - banky Zagrebačka Banka a farmaceutickej spoločnosti Pliva, ktoré určujú trendy na záhrebskej burze.
SOFIA
V utorok sa obnovila činnosť bulharskej burzy. Pred rokom bolo obchodovanie na burze zastavené vďaka neschopnosti bulharských spoločností splniť obchodné kritériá. Celkový objem bol 258 242 akcií pri obrate 1,772 mld leva. Na voľnom parkete boli obchodované akcie siedmich spoločností, zúčastnených na masovej privatizácii. Na bulharskej burze sa bude obchodovať na štyroch trhoch: na oficiálnom, paralelnom, dočasnom a voľnom. Obchodovanie na oficiálnom a paralelnom trhu začne o niekoľko týždňov.