e hranice štátov.
# Žije ešte na brehoch Moravy spomienka na časy, keď si gazdovia z obidvoch strán navzájom pomáhali a Záhoráci chodili na trhy do Viedne?
"V Marcheggu bola kedysi kompa a dodnes máme Prievoznícku ulicu. V Stupave kedysi Marcheggská ulica, nedávno nás pozvali na slávnosť návratu jej mena. Za roky násilného odlúčenia vznikli rozdiely, je tu určitá skepsa, ale verím, že sa všetko vyčistí a zasa budeme len krajania."
# Aký postoj majú k obnoveniu vzťahov súčasní obyvatelia na rakúskom brehu?
"Nemôžem hovoriť za nich. Plánuje sa napríklad postaviť most pre cyklistov neďaleko železničného mosta do Marcheggu - usporiadame o tom miestne referendum. Myslím si však, že väčšina ľudí chce intenzívnejšie kontakty. Azda len tí, čo chcú opak, hlasnejšie kričia."
# Ako môže oživenie nadhraničných kontaktov prospieť vášmu regiónu?
"Donedávna tu bola železná opona, teraz nás môže oddeliť to, že my sme v Európskej únii, a vy nie. Ale nás to oddelenie tlačí k múru, naši ľudia majú obmezený priestor na životné aktivity, ktoré vždy rátali s obidvoma brehmi rieky. V Stupave je na pomníkoch cintorína polovica priezvisk dodnes bežných v Marcheggu. Žili sme spolu a my veríme, že posledný pozostatok železnej opony definitívne zmizne. Je to aj náš záujem."