BONN (PRE SME - RUDOLF STRÖBINGER) - "Vykonám všetko, aby vrah môjho deduška bol postavený pred súd," povedal publicista Peter Finkelgrün, ktorý pochádza z Karlových Varov a teraz žije v Kolíne nad Rýnom. Finkelgrünov starý otec bol - ako je jeho vnuk presvedčený - zavraždený v Terezíne dozorcom Antonom Maliothom. Dnes 85-ročný Anton Malioth bol v Československu po vojne odsúdený v neprítomnosti na trest smrti. Teraz ho - ako uviedla krajinská poslankyňa Strany zelených Sophie Riegerová - náhodne objavili ako obyvateľa Domova dôchodcov v Pullachu pri Mníchove. Riegerová vyzvala bavorskú krajinskú vládu, aby sa Maliothovým prípadom zaoberala a aby ho postavili pred súd v Nemecku.
Bavorské ministerstvo vnútra vo svojom prvom stanovisku uviedlo, že Anton Malioth sa narodil v Južnom Tirolsku a do roku 1940 bol aj talianskym občanom. V tom istom roku mu bolo - po tom, ako si o to zažiadal - udelené ríšskonemecké občianstvo. Pravdaže, od roku 1949 je Anton Malioth opäť talianskym štátnym príslušníkom. V roku 1988 sa Anton Malioth presťahoval do Nemecka. Bavorský minister vnútra Günther Beckstein vyvrátil aj tvrdenie, že Maliothovi bolo okresným zastupiteľstvom v Mníchove udelené nemecké štátne občianstvo, aby nemohol byť ako nemecký príslušník vydaný českým úradom.
K prípadu Malioth sa už vyjadril aj vrchný štátny povereník Klaus Schacht, ktorý riadi v Dortmunde v Porúrí Ústredný úrad na stíhanie nacistických vojnových zločincov. Schacht uviedol, že vyšetrovanie proti Maliothovi ešte nie je ukončené a že jeho úrad chce v najbližšom čase vypočuť niekoľko svedkov z Českej republiky. Od ich výpovedí potom bude závisieť, či bude Malioth obžalovaný z vraždy a postavený v Nemecku pred súd. Podľa vrchného štátneho povereníka Klausa Schachta sa jeho úrad dozvedel o prípade Antona Maliotha len po zrútení komunistického režimu v Československu v jeseni 1989. Až vtedy jeho úrad dostal z Prahy - ako povedal - "stohy materiálu", ktoré museli byť najprv preložené do nemčiny. V súčasnosti sa dokončuje ich vyhodnotenie. Poukázal aj na to, že do roku 1989 úrady komunistických štátov úplne zámerne neodovzdali nemeckým justičným orgánom materiály o vojnových zločincoch žijúcich v Nemecku. Ich prípady mali byť využité v propagandistickej kampani, v ktorej by nemecké úrady boli obvinené z krytia vojnových zločincov pred súdnym stíhaním. Pozoruhodné je aj Schachtovo oznámenie, že jeho úrad v súčasnosti vyšetruje aj ďalšie prípady dozorcov z tábora v Terezíne. Podľa Schachta však z nich žije ešte najviac jeden alebo dvaja.
Autor: PRE SME - RUDOLF STRÖBINGER