KOŠICE (SME-eb) - Viac ako dve hodiny čítal Milan Čič, predseda Ústavného súdu SR (ÚS SR), výrok, podľa ktorého z viac ako 20 namietaných bodov v nesúlade s ústavou je iba jedno ustanovenie zákona č. 270/1995 Z.z. o štátnom jazyku. Ide o ustanovenie, ktoré zákon zakotvuje v $ 3 ods. 5 v spojení s $ 12, ktoré nie je v súlade s čl. 34 ods. 2 písm. b Ústavy SR. Vo zvyšnej časti návrhu poslancov ÚS SR nevyhovel. Odôvodnenie, ktoré má viac ako 50 strán, uvádza právne názvy
ÚS SR a rozoberá obsah námietok skupiny poslancov NR SR k viac ako 20 ustanoveniam zákona o štátnom jazyku pre ich rozpor, ako navrhovatelia uviedli, nielen s ústavou, ale aj s obsahom medzinárodných zmlúv o ľudských právach a základných slobodách, s osobitným aspektom na práva národnostných menšín a etnických skupín. V rozpore s ústavou je iba to ustanovenie zákona o štátnom jazyku, ktoré občanovi SR, príslušníkovi národnostnej menšiny alebo etnickej skupiny, prikazuje pri písomnom styku s verejnoprávnymi orgánmi - aby sa uskutočnil výlučne v štátnom jazyku a neumožňuje, aby občan pre túto formu úradného styku použil jazyk menšiny alebo etnickej skupiny. Ústava totiž v článku 47 zaručuje, aby občan v konaní pred štátnymi orgánmi použil materinský jazyk. Po vynesení verdiktu ÚS SR sa s novinármi na krátkom pressfoyer stretli predseda ÚS SR M. Čič a sudca ÚS SR J. Klučka. Zdôraznili, že si uvedomujú, že po uverejnení rozhodnutia nebude s verdiktom úplne spokojná ani jedna zo zainteresovaných strán, ale že tejto kauze venovali mimoriadnu pozornosť, pričom najdôležitejším kritériom vo fáze rozhodovania bola snaha o súlad s ústavou.
"Aj my sme ľudia, i my sa môžeme dopustiť omylu, ale proti tomuto rozhodnutiu niet opravného prostriedku, vec je však možné podať do Štrasburgu," konštatoval M. Čič. Kauza zákona o štátnom jazyku mimoriadne interesuje nielen občanov SR, ale i zahraničie. Priestory pre verejné plenárne zasadnutie ÚS SR v Košiciach boli včera rekordne zaplnené a prišli i zástupcovia navrhovateľov, poslanci NR SR Edit Bauer a László Köteles z Maďarskej koalície. Vo svojom návrhu, ktorý 33-členná skupina poslancov NR SR z Maďarskej koalície a KDH podala na ÚS SR vlani v máji, namietali nesúlad zákona č. 279/1995 Z.z. o štátnom jazyku s Ústavou SR vo viac ako 20 ustanoveniach.
Autor: SME - eb