Medzi tými, ktorí včera na pôde Ústavného súdu SR v Košiciach s mimoriadnym záujmom očakávali verdikt v kauze zákona o štátnom jazyku, bola i Edit Bauer, poslanyňa NR SR za Spolužitie, ktorá je jednou z 33 navrhovateľov na vyslovenie nesúladu vyše 20 ustanovení zákona č. 270/95 Z.z. s ústavou.
# Čo vás v odôvodnení ÚS SR sklamalo najviac?
"Viem, že Ústavný súd mal pri riešení nášho podania veľa práce a výsledok je z formálno-právneho hľadiska asi vyhovujúci. Pokiaľ však ide o jeho dôsledky na úroveň ľudských práv, výrok je žalostný. Ukazuje sa, že menšinové právo, ktoré ústava a zákony obsahujú, je pre menšiny nedostupné. Dnešný verdikt ÚS SR rieši používanie jazyka národnostných menšín v úradnom styku, ale nie celú zložitú problematiku, pritom jazykový zákon nie je na dobrej úrovni a obsahuje mnohé protirečenia. Pravdepodobne sa obrátime na Európsku komisiu pre ľudské práva v Štrasburgu."
# Mečiarove vyjadrenia o výmene obyvateľstva znepokojujú maďarskú menšinu žijúcu na Slovensku. Neobávate sa, že by takéto neuvážené výroky mohli vyústiť i do konfliktov?
"Obávam sa, že to nemožno vylúčiť. Politici neuváženými vyhláseniami neberú do úvahy možné dôsledky, pritom toto vyhlásenie pripomína smutne známe "endlösung" - konečné riešenie. Koncom 20. storočia môže s niečím takým prísť iba psychicky nevyrovnaný človek alebo politický hazardér. Najmä potom, čo vieme, že práve takto začínali nedávne krvavé konflikty."