Národná idea v ére univerzalistických koncepcií sveta *diskusia

Patríme k tým európskym národom, ktoré dospeli k suverénnemu štátu v oneskorenej historickej fáze. V našom prípade iste aj preto, že okrem notorických "nepriaznivých dejinných okolností" sme sa po dlhý čas o vlastný štát vážne, čiže cieľavedome a sústrede

ne, ani neusilovali. Dnes svoj štát máme a budujeme ho v čase, keď iné, dávno etablované štáty sa cieľavedome a sústredene orientujú na integráciu do nadnárodných kontinentálnych štruktúr a postupne delegujú významnú časť svojich suverénnych práv nadnárodným inštitúciám. Súčasne - a celkom prirodzene - zdôrazňujú tie univerzálne hodnoty a koncepcie sveta, ktoré môžu integračné procesy a ciele ideovo a duchovne podporovať. Ide o vývinový protiklad? Áno, ale iba zdanlivý.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po prvé preto, že integrujúce sa krajiny majú svoj spoľahlivý národný základ nielen v politickej a občianskej sfére (ako politický národ), ale aj vo svojom jazykovo-kultúrnom, historickom a geografickom rozmere, ktorý ani občania, ani politické elity týchto štátov neignorujú, naopak, sú si ho vedomé, aj keď ním vzrušene nemávajú ako vlajúcou bojovou zástavou. Svoju cestu k univerzálnejším, nadštátnym horizontom usmerňujú vlastnou vôľou a silami, sú teda skutočnými spolutvorcami vlastnej a súčasne spoločnej budúcnosti v zjednocujúcej sa mnohonárodnej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Po druhé z toho dôvodu, že neustále generovanie nových a nových konfliktov v bývalých mnohonárodných štátoch postkomunistickej stredo-východnej Európy prakticky bránilo týmto štátom zapojiť sa skutočne efektívne do rozbehnutých integračných procesov. "Okľuka" cez novovytvorený národný štát sa síce ukazovala ako zbytočne dlhšia cesta do integračných štruktúr, v skutočnosti sa však prinajmenšom v prípadoch Česka, Slovinska a Estónska stala cestou kratšou. A môže sa stať kratšou cestou aj pre ostatných dedičov viacnárodných štátov, ak ich obyvatelia a najmä vládne kruhy budú mať o európsku integráciu skutočný záujem a urobia všetky očakávané kroky, ktoré ich privedú do tohto výnimočného klubu. Napokon, vstup do tohto klubu nie je ničou, a teda ani našou povinnosťou - tým skôr by sme mali byť schopní rozpoznať náš integračný záujem a podľa toho z vlastnej vôle konzekventne konať.

SkryťVypnúť reklamu

S tým však súvisí otázka, ako sa môžu a majú definovať celonárodné záujmy a ciele, a kto ich má právo a dokonca aj povinnosť presadzovať v pluralitnej demokracii. Vo verejnom živote sú to najrôznejšie spolky, združenia a iné občianske organizácie, na politickej úrovni predovšetým politické strany a medzi nimi na prvom

mieste vládne strany. A opäť sa tu objavuje protiklad medzi národom, krajinou, ktoré predstavujú prirodzený životný priestor pre celé obyvateľstvo, a politickými stranami, ktoré by mali (spolu)definovať, presadzovať a obraňovať najširšie, všeobecné záujmy národa a krajiny, hoci ich zrod a pôsobenie sú zakotvené v parciálnych, až antagonistických záujmoch rôznych, aj zásadne odlišných spoločenských vrstiev a skupín.

Osobitne v rannom veku stredo- a juhoeurópskych demokracií sa stranícky partikularizmus veľmi ostro konfrontoval s predstavami obyvateľstva aj politických elít o základných a dlhodobých záujmoch národa a krajiny. Bývali to však práve "národne orientované", no súčasne antidemokratické strany, ktoré svoje partikulárne záujmy skrývali za ľúbivými národnými heslami, s ktorými vedeli zručne narábať práve v ťažkých, krízových časoch. Po uchopení moci presadili diktátorský režim a nakoniec strhli svoje krajiny do nešťastia alebo ich zavliekli do stagnácie a izolácie. Po skúsenostiach s Hitlerom, Mussolinim, Francom, Salazarom a inými "národne cítiacimi" diktátormi dospela nekomunistická Európa k jednoznačnému pohľadu na svoju politickú prítomnosť a budúcnosť a spojila ich s pluralitnou demokraciou, opierajúcou sa o slobodný trh a právny štát. Takéto politické prostredie - akokoľvek nedokonalé ako každý ľudský výtvor - umožňuje doteraz najlepšie prekonávať stranícke partikularizmy v záujme základných predpokladov národného spolužitia, ktoré je predovšetkým spolužitím občianskym, opierajúcim sa o hodnoty všeobecne akceptované v spoločnosti a súčasne rešpektujúcim osobnosti minorít najrôznejšieho druhu, zakladajúcim súčasnosť na inšpirujúcich podnetoch minulosti a súčasne otvoreným voči novým podnetom z domova aj zo sveta. V takomto prostredí vlastenec v občanovi neprekáža jeho európanstvu a (ak na to má) jeho svetovosti, a naopak, európanstvom a - nebojme sa toho slova - svetoobčianstvom sa v ňom neničí, lež posilňuje skutočné vlastenectvo. V takýchto občanoch potom súznie národná myšlienka s moderným univerzalizmom.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MILAN ZEMKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 336
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 894
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 183
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 628
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 386
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 717
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu