Už vlani si na titul brúsil zuby hviezdne nabitý Slovan, avšak ukázalo sa, že plno individualít ešte nerobí víťazný kolektív. Bratislavský klub so silným sponzorským, funkcionárskym i trénerským zázemím urobil v mužstve výrazné zmeny, posilnil sa. Keďže ani Košice nechceli zostať "žobrákmi z východu" ako to uviedol bývalý generálny manažér a dnes už tréner HC Bedřich Brunclík, z prestupovej špirály bral tromfy aj vicemajster, čo mohlo zlepšiť náladu i reprezentačnému trénerovi Jánovi Šterbákovi. Košice získali do obrany reprezentanta Babku z Martina (údajne za 4 milióny korún), ročnú zmluvu podpísal Ivan Droppa, ktorý dal prednosť Košiciam pred zámorskými klubmi IHL i nemeckými mužstvami, do obrany sa vrátili Bača (Olomouc) i Jasečko (Grand Rapids) a do útoku skúsení tridsiatnici Liba, Svitek (obaja Sp. N. Ves) či Veselovský (K. Vary). "Niektorí hráči budú možno namrzení, že sa nezmestia do troch pätiek," poznamenal B. Brunclík a mnohí tréneri mu budú závidieť, že na lavičke nechá sedieť hráčov, ktorí by v iných mužstvách celkom iste patrili do základnej zostavy. A to sa Košiciam cez leto "vyparili" z kolektívu útočníci mladí -Vaic a Bicek, ktorí dali prednosť zámorskej kariére pred našou Extraligou. Ešte viac oslabil útok Trenčína Hossa, ktorý ako vydraftovaný v 1. kole podpísal veľký kontrakt s tímom NHL Ottawa Senators a má ambície udržať sa v prvom tíme. Aj to by mohlo svedčiť o dobrej práci s hokejovou mlaďou na Slovensku, takže aj napriek neustálemu odlivu hráčov do zahraničia je z čoho dopĺňať extraligové tímy. Prestupové leto potvrdilo, že len ekonomicky najsilnejšie kluby Slovan a Košice môžu nakupovať najlepších hráčov. Tí ďalší, vrátane majstrovskej Dukly, sa musia zväčša spoliehať na talenty z dorastu. Hokejové Slovensko sa stalo zásobárňou hráčov mužstiev z najväčších miest. Kvalita kádrov naznačuje prevahu dvoch favoritov, hoci úrovni súťaže by viac pomohla výkonnostná vyrovnanosť.
Podľa vzoru susedov zo Západu sa konečne v plnšej miere dostane aj hokej na televízne obrazovky - najvýhodnejší termín je štvrtok pred piatkovým kolom. Združenie klubov a oddielov Extraligy si odsúhlasilo novinku štyroch (doteraz troch) legionárov v jednom mužstve, a tak si pri chystanom rozšírení súťaže v budúcnosti prichystalo pôdu pre príchod ďalších hráčov zo zahraničia. Zatiaľ sa ukazuje najzaujímavejšia trasa zo Slovenska na Západ, pričom k nám prichádzajú hokejisti z krajín bývalého ZSSR. Ale prípad fínskeho obrancu Tuomenoksu vo Zvolene či návraty Pichoňského (z Francúzska do Martina), I. Droppu s Bačom (do Košíc) naznačujú, že kto má financie, môže to obrátiť aj naopak. Stále platí nerovnica, že
viac Slovákov hrá hokej v zahraničí, ako je cudzincov na našom ľade.
Na budúci rok sa Extraliga rozšíri z terajších 10 na 12 mužstiev, a tak v tejto sezóne priamo nikto nevypadne. Z I. ligy postúpia dva najlepšie tímy, pričom tretie zohrá baráž s posledným mužstvom Extraligy. Viac nediel zaradených do programu výrazne posúva súťaž do víkendových dní.
Ešte pred úvodným buly sa o najväčšie vzrušenie postarali funkcionári. Košičan Viktor Špakovský už nie je prezidentom SZĽH, šéf Slovana Dušan Pašek bude do mimoriadneho kongresu SZĽH (1. decembra) v zastúpení aj najvyšším predstaviteľom slovenského hokeja. Za chvíľkovou letnou stabilizáciou cítiť vo vedení SZĽH ďalšie zemetrasenie. Azda sa to neprenesie na zimné štadióny, kde fanúšikovia čakajú dobrý hokej a zábavu. Enormný záujem o zápasy u nováčikov vo Zvolene i v Skalici by znova mohol posunúť latku podľa zvýšeného záujmu z minulej sezóny. Veď v novom ročníku ich čaká aj špičkový hokej s účasťou Slovenska na zimnej olympiáde v Nagane a v závere sezóny MS vo Švajčiarsku.